Жените в детеродна възраст с диагностицирано автоимунно заболяване често имат съмнения относно възможността за забременяване. Поради естеството на заболяването имунната защита погрешно атакува клетките и здравите тъкани на тялото, като ги счита за чужди и ги унищожава. Тази специфика поражда множеството въпросителни у бъдещите майки, но този красив момент от живота на всяка жена може да бъде изживян напълно безопасно дори в случай на автоимунно заболяване. Важно е обаче да бъде консултиран със специалист по рискови бременности, с когото да планирате предстоящите 9 месеца на вашата бременност.
Защо едно автоимунно заболяване излага бременността на риск?
Наличието на съвременна медицинска апаратура, техники и екипи от експерти правят възможно справянето с рискови бременности по възможно най-добрия начин, придружавайки жената не само по време на бременността, но и през целия период преди зачеването.
Кога е подходящото време за зачеване?
За да се избегне риска от усложнения при майката и плода, преди да забременее, жена с диагностицирано автоимунно заболяване трябва да обсъди желанието си да има дете със своя доверен гинеколог и ревматолог. Всъщност зачеването, настъпило във фаза на стабилна ремисия на заболяването, предлага по-голям шанс имунната система да не „атакува“ плода. Следователно планирането на зачеването гарантира, че жената се проследява в предгестационната фаза и през цялата бременност от специалисти гинеколози и ревматолози, които редовно следят както развитието на заболяването, така и всеки етап от бременността.
Научете повече за взимане на стоволови клетки.
Защо едно автоимунно заболяване излага бременността на риск?