Еднояйчните близнаци изглеждат невероятно еднакви, но не са идентични. Приликата често се оправдава от факта, че и двата близнака имат еднакви гени, защото в крайна сметка те са възникнали от една и съща оплодена яйцеклетка. А разликите? Те обикновено се приписват на факта, че дори ако близнаците са облечени еднакво от родителите си и са поставени в един и същи клас, те в крайна сметка водят собствен живот с различни приятели, партньори, работа и дори домашни любимци. Съществува консенсус, че гените и житейските обстоятелства влияят на човека в приблизително равни части.
Генетични мутации още в утробата
Но колкото по-дълбоко генетичните изследователи навлизат в тайните на генома, толкова по-очевидно става, че нещата могат да бъдат значително по-сложни. Еднояйчните близнаци не са генетично идентични. Това, че споделят една и съща ДНК като два клонинга, може да се приложи до момента, в който се разделят в утробата. Но оттогава те започват да се раздалечават.
Според най-новите проучвания, още по време на първите деления, на които ембрионите близнаци преминават отделно, те натрупват средно по 5,2 мутации. Учените изследвали 387 двойки близнаци за мутации, настъпили особено рано. Всъщност в 38 двойки не са открили нито една такава разлика, но все пак 39 двойки разделят повече от 100 мутации. Някои от тези мутации вероятно са безобидни, но някои могат също да доведат до заболяване, затова от тъканна банка “Биорегенерация” съветваме при многоплодна бременност да запазите стволови клетки от всяко бебе.
Това откритие кара изследователите да задълбаят проучванията си в търсене на ранните генетични разлики между близнаците. Те не разглеждат само геномите на близнаците, но и тези на техните родители, партньори и деца, като се съсредоточават върху онези мутации, които носи само един от близнаците и следователно не са унаследени от родителите. От тях на свой ред се оценяват онези, открити както в кръвта на близнака, така и в неговото потомство. Тъй като тези мутации очевидно са засегнали неговото тяло и неговите репродуктивни клетки и следователно трябва да са възникнали на ранен етап от ембрионалното развитие, когато и двата типа клетки все още са се образували от съществуващите клетки.
Епигенетика при близнаците
Смята се, че е обърнато твърде малко внимание на факта, че има генетични различия между близнаците. Тъй като близнаците са популярни обекти на изследване, те често се включват, когато се изучава влиянието на факторите на околната среда върху човешкото развитие. Това обаче неправилно предполага, че няма генетични разлики между тях. Ако само един близнак развие заболяване или има специална характеристика, това обикновено се дължи на неговия индивидуален начин на живот, но дълги години влиянието на околната среда върху някои заболявания или характеристики е било просто надценено.
Близнаците не се отличават само чрез ранни мутации. Те също така натрупват епигенетични промени в течение на живота си, точно както всички останали. От няколко години е известно, че геномът в никакъв случай не е толкова стабилен, колкото са смятали учените години наред. По-скоро ДНК непрекъснато се модифицира чрез химически процеси, като например молекулни остатъци, които се прикрепват към ДНК. По този начин гените се заглушават и силата на генетиката достига до втора инстанция, така наречената епигенетика.
Разгледайте още: замразяване на стволови клетки цени