Още щом започне опитите да забременее, всяка жена започва все по-често да си задава въпроса „Бременна ли съм?“ и обикновено няма търпение да научи отговора, за да започне да обмисля важните промени, които ще настъпят в живота ѝ, както и важните въпроси за раждането и бебето – дали всичко е наред с плода, естествено ли ще бъде раждането, ще кърмя ли, да пристъпя ли към съхранение на стволови клетки и ако да – към коя банка за стволови клетки да се обърна... Въпросите валят, но докато не си отговорим на най-важния, от който започва всичко, няма как да се съсредоточим върху тях.
Обикновено бременността може да бъде потвърдена от лекар чак в шестата гестационна седмица. Има много чувствителни жени обаче, които успяват да забележат промените, настъпващи в тялото им, доста по-рано.
Умора
Бременните често се чувстват изтощени и недоспали още от самото начало на бременността. Задъхването и бързата умора при елементарни физически усилия биха могли да бъдат симптом на настъпила бременност.
Отпадналост
Не е изключено да се почувстваме отпаднали, когато сме бременни, преди още да го знаем. Често бременните още на този ранен етап страдат от замайване, причинено от ниска кръвна захар (особено сутрин). Хормоналните промени, които настъпват в женския организъм, подготвящ се да износи здраво дете, причиняват необичайна отпадналост, умора и липса на сили.
Чести позиви за уриниране
Дори на този изключително ранен етап от бременността е напълно възможно и съвсем естествено да получавате по-често от обикновено позиви за уриниране. Причината все още е хормонална, за разлика от по-късните етапи от бременността, когато бебето просто притиска пикочния мехур и непрекъснато тичаме към тоалетната. Непосредствено след имплантацията е възможно да се учестят тези позиви.
Друг по-неприятен страничен ефект е появата на запек. Тялото ни преминава към по-бавен режим на обработка на храната след зачеване и много бременни жени страдат от запек още от най-ранния етап на бременността.
Обострено обоняние, главоболие, раздразнение
Още в първите две седмици след зачеването е възможно да се появи необяснимо главоболие, раздразнителност и честа смяна на настроенията. Това е още един симптом, който наподобява предменструалния. Обострянето на сетивата обаче не е типично за ПМС. Още в първите седмици на бременността можете да забележите, че усещате всички аромати много по-остро от преди, а не се учудвайте и ако развиете непоносимост към някои миризми, от които направо ще ви се гади. Възможно е да не можем дори да погледнем храни, които сме обичали преди да забременеем.
Най-важното, когато правите опити за бебе, е да не се натоварвате и да избягвате стреса. Затова е най-добре да не се вторачвате във всеки признак, който би могъл да означава, че сте бременна. Опитайте се да изчакате спокойно датата на (не)очакваната менструация, след което си направете домашен тест за бременност и запишете час при лекаря си. Вашите емоции се отразяват и на бебето, затова бъдете спокойни и позитивни, чудото ще се случи рано или късно!