Жълтеницата е жълто оцветяване на кожата и бялата част на очите (склерата), поради натрупването на билирубин - вещество, което се образува при разграждане на хемоглобина, съдържащ се в червените кръвни клетки.
Неонаталната жълтеница е доста често срещано състояние както при недоносени, така и при доносени бебета, и обикновено възниква вследствие на това, че черният дроб все още не е достатъчно зрял, за да може да елиминира билирубина. Често не се налага никаква терапевтична намеса или състоянието се контролира чрез фототерапия. Само в най-тежките, изключително редки случаи, се налагат по-драстични интервенции като кръвопреливане. Обикновено неонаталната жълтеница не оставя последствия в организма на новороденото, но трябва да се има предвид, че много високите нива на билирубин могат да доведат до увреждане на мозъка, ако не бъдат своевременно коригирани.
Физиологична жълтеница
Неонаталната жълтеница, проявила се в нормални за новородените условия, се нарича още физиологична жълтеница, като засяга 60% от бебетата, родени през очаквания период, и 80% от родените, попадащи в категория недоносени. По дефиниция това е жълтеница, която преминава от само себе си, без да е необходимо лечение. Тя не се проявява веднага при раждането, а едва след първите 24 часа от живота на бебчето, като достига своя максимален интензитет между 3-ти и 5-ти ден от живота на новороденото, а понякога на 7-ия ден при недоносените бебета.
Ако жълтеницата е класифицирана като физиологична или кърмаческа, не следва да се прави нищо, освен да се изчака метаболитните пътища да изхвърлят сами излишъка от циркулиращия билирубин и цветът на кожата да се нормализира. Дори ако жълтеницата е причинена от кърмата, не е необходимо да се спре кърменето. За успокоение на майките ще споменем, че според последните проучвания билирубинът има антиоксидантна функция, следователно в определени граници производството му не трябва да се потиска.
Причини за неонатална жълтеница
По същество физиологичната жълтеница се дължи на повишено натоварване на черния дроб с билирубин. При новородени това се случва, защото от пъпната връв пристига допълнително количество червени кръвни клетки, които, разкъсвайки се, освобождават хемоглобин и следователно билирубин. Възможно е да има забавяне в елиминирането на билирубина поради незрялост на метаболитните пътища, отговорни за неговото изхвърляне. Поради това жълтеницата се появява по-често при недоносените бебета.
В редки случаи се наблюдава поява на физиологична жълтеница вследствие на майчината кърма. Това се дължи на факта, че кърмата съдържа вещество, което повишава реабсорбацията на билирубин от червата. В тези случаи през първите дни от живота си кърменото бебе яде малко и отслабва много, като това състояние предизвиква натрупване на по-голямо количество билирубин. От тъканна банка “Биорегенерация” отново напомняме, че не е необходимо да се прекъсва процеса на кърмене, освен при изрична забрана от специалист. Кърмаческата жълтеница е нормално явление, което отшумява през първите 2-3 месеца с постепенното нормализиране на нивата на билирубин в кръвта.
вижте още : вземане на стволови клетки