С навлизането във втория триместър от бременността си вероятно се чувстваме по-спокойни. Отминали са неприятните симптоми, съпровождащи първия триместър, със сигурност ни е олекнало, след като сме видели добрите резултати от биохимичния скрининг и феталната морфология или пък от пренаталния ДНК тест, ако сме се спрели на този тип изследване, и сега си представяме красивото бъдеще.
Вторият триместър често се смята за най-леката част от бременността, когато вече сме свикнали с идеята, че сме бременни, гаденето и повръщането са преминали, но все още не е дошла тежестта на голямото бременно коремче, което ни очаква в третия триместър. И той обаче е изпълнен с важни дейности, които трябва да свършим, както и с належащи решения, които трябва да вземем. Сред тях е, например, решението дали да съхраним стволови клетки от пъпна връв при раждането на бебето, а и в коя тъканна банка да ги съхраним. Предстоят ни и още прегледи при лекаря, по време на които ще имаме възможността отново да видим своето бебче и да проследим неговия растеж и развитие.
Преглед при лекар около шестнадесета гестационна седмица
Следващият преглед при следящия ни лекар вероятно ще се осъществи след шестнадесетата гестационна седмица. Ако всичко с нас е наред, здрави сме, плодът се развива добре и се чувстваме комфортно, е възможно и да не бързаме, а да отложим прегледа със седмица – две.
Различното при този преглед в сравнение с предишните няколко е това, че прегледът с ултразвук вече се провежда с помощта на коремен ехограф. Отново, както и при предишните редовни прегледи, се измерва теглото на бременната жена, обиколката на корема ѝ и кръвното ѝ налягане. При необходимост и по преценка на лекаря се назначават допълнителни изследвания като пълна кръвна картина, например.
Как протича прегледът?
След като се извършат рутинните измервания на бременната жена, тя бива прегледана с коремен ехограф. Следи се развитието на бебето и неговото състояние, правят се снимки. Отчитат се и размерите на плода – това се прави при всеки редовен преглед, за да се прецени дали се развива и расте нормално и дали размерите му отговарят на гестационната му възраст. От този момент нататък се следи и още нещо – движенията на бебето, неговата активност. То се движи отдавна – започва още през осмата гестационна седмица, но едва на този етап успяваме и ние да усетим тези движения. По време на този преглед се разглежда и състоянието на плацентата, която се е формирала напълно и изпълнява своите функции, както и на пъпната връв.