С настъпването на деветата седмица от бременността не само сме бременни вече в трети месец, но и е преминал ембрионалния период – така се наричат първите осем гестационни седмици. През този период са се оформили жизненоважни органи, а ние сме променили навиците си така, че да се пригодим към бременността. С мисъл и грижа за бебето, за стволовите клетки и за цялостното ни здраве, сме влезли в една нова, по-здравословна и по-спокойна рутина.
С настъпването на третия месец (деветата седмица) от бременността започва феталния период, когато освен че бебето расте с бързи темпове, неговите органи и системи започват да функционират. То вече се нарича не ембрион, а плод (фетус).
Девета и десета гестационна седмица
През деветата седмица от бременността бебето е достигнало размери от около два сантиметра на дължина и тежи цели два грама! Матката започва да се разширява и започваме да усещаме корема си подут. Вероятно вече сме започнали постепенно да наддаваме тегло. Възможно е обаче теглото ни да намалее през този период, ако много ни се гади, редовно повръщаме и не успяваме да задържим храна. В този случай е необходимо да споделим притеснението си с лекаря си, който ще ни посъветва как да постъпим.
През десетата седмица от бременността бебето е пораснало с още един сантиметър на дължина и е удвоило теглото си. Може би околните все още не забелязват, но ние вече можем да видим промяната и във външния си вид – коремчето ни започва да издава, че в нас расте живот.
Единадесета и дванадесета гестационна седмица
През единадесетата седмица от бременността бебето е с дължина четири сантиметра и тежи седем грама! Може би все още изживяваме някои неприятни странични ефекти на бременността, като гадене и прилошаване, но с навлизането във втория триместър е много вероятно те да отшумят.
През дванадесетата седмица от бременността плодът е пораснал с един сантиметър спрямо предходната седмица и е удвоил теглото си. През тази седмица той вече е напълно оформен и изглежда като малко човече. В края на първия триместър е добре да се направят изследвания като скрининг тест или биохимичен скрининг. Целта на тези изследвания е да се установи наличието или липсата на вродени аномалии у плода.
Възможно е още през тази дванадесета седмица, едва в първия триместър от бременността, да научите пола на бебето, което носите, ако посетите лекаря си и пожелаете това изследване. Това изключително вълнуващо преживяване може да се състои и по-късно през бременността, разбира се, но повечето родители нямат търпение да узнаят дали ще си имат момченце или момиченце. А първият триместър неусетно се е изнизал...
Научете повече за замразяване на стволови клетки.