Чудили ли сте се някога защо вие и партньорът ви сте определена кръвна група, а детето ви различна? Или може би сте бъдещ родител, който с нетърпение очаква появата на своето мъниче и търси по-задълбочено разбиране за това как ще бъде определена кръвната му група? Каквато и да е мотивацията ви, ние от тъканна банка “Биорегенерация” ще ви предоставим цялостен преглед на основните принципи, които управляват унаследяването на кръвните групи.
Еднакви кръвни групи при родителите
Ако и двамата родители принадлежат към кръвна група А, те биха могли да имат дете от група А или 0, в зависимост от това дали техните алели са доминиращи или рецесивни. Кръвна група A се формира от два алела от тип A или от един тип A и един тип 0. Съществува и 25% шанс детето да е кръвна група 0, ако и двамата родители притежават и предадат рецесивен алел на своето дете.
При двама родители са кръвна група В, логиката на унаследяването е аналогична, защото кръвната група на детето ще зависи от наличието или отсъствието на рецесивни алели у родителите. Ако и двамата родители имат рецесивни алели, шансът детето да се роди с кръвна група 0 отново е 25%. Въпреки това, ако и двамата родители са носители на доминантни алели или ако само един от двамата родители предаде рецесивен алел, детето отново ще е от група В.
При родители с нулева кръвна група нещата стават по-лесни! Ако и двамата родители имат кръвна група 0, детето им може да се роди само с кръвна група 0, защото наследява рецесивните алели от майката и таткото.
В случай, че и майката, и бащата принадлежат към група АВ, съществува 25% шанс да се роди дете от група А, 25% шанс да се роди дете от група В и цели 50% шанс, подобно на своите родители, детето да е кръвна група АВ. Всичко зависи от комбинацията на родителските доминантни алели.
Родители от различни кръвни групи
В случай, че единият родител е кръвна група А (или В), а другият е нулева, различните кръвни групи при детето могат да се определят според доминантните и рецесивните алели на родителя от група А (или В). Ако родителят от група А (или В) има и двата доминантни алела, детето ще се роди с кръвна група А (или респективно В), тъй като доминантните алели на родителя от група А (или В) „заменят“ рецесивните алели на родителя от група 0. Обратно, ако родител от група А (или В) има един доминантен и един рецесивен алел, съществува 50% шанс детето да се роди с нулева кръвна група.
Както вече разбрахме, кръвна група АВ се съставлява от двата доминантни алела, които "заглушават" рецесивните алели на родителя с група 0. При тази комбинация може да се роди дете единствено от група А или от група В, в зависимост от това кой от двата алела е предаден на детето.
Това бяха някои примери за комбинациите, които природата е създала, но има и някои много редки мутации, които правят възможно раждането на дете от група А (или В) от родители от група 0 (фенотип Бомбай). Ето защо човек не може да разчита само на кръвна група, за да установи бащинство или не.
Научете повече за замразяване на стволови клетки.