Хетерохромията е състояние, което засяга приблизително 1% от световното население. Това е феномен, а не патология, тъй като това състояние е основно с естетически характер и обикновено не е придружено от визуални проблеми. От тъканна банка “Биорегенерация” ще ви дадем малко повече информация относно този “генетичен дефект”, превърнал се в прекрасен ефект за притежателите си.
Какво е хетерохромия
Хетерохромията е промяна в пигментацията на ириса, поради която двете очи имат различен цвят. Причинява се от вид генна мутация, която не представлява опасност за здравето, но кара очите да променят цвета си поради липса на меланин. Основната причина, която ще видим и по-късно, е генетиката, но има някои патологии, които също могат да причинят промени в цвета на ириса.
Ирисът е тази част от окото, която определя цвета и зависи от количеството и разпределението на меланина. Колкото повече от този пигмент е концентриран, толкова по-тъмно ще бъде окото. Колкото по-нисък е броят на меланоцитите, толкова по-светли ще бъдат очите. Най-често срещаните цветове са кафяви, при 75% от населението, следвани от лешникови - 8%, сини, зелени и сиви. Но най-уникални от всички, обхващайки по-малко от 1% от населението са редките случаи на разноцветни и пурпурни очи.
Видове хетерохромия
Съществуват пълна и частична хетерохромия, като първият вариант възниква, когато един от ирисите е с различен цвят от другия. Това явление е по-често срещано при животните, отколкото при хората, но най-вече при кучета и котки. Пълната хетерохромия се нарича още тотална или иридиева хетерохромия.
Частичната хетерохромия възниква когато само малка част от ириса е с различен цвят. Най-често цветното “петънце” е несиметрично разположено в произволна част на ириса. А съществува разновидност и на частичната хетерохромия, позната като централна. Тя се получава, когато цветът в центъра на ириса е различен от нюанса, който окото придобива в периферната си част. Това образува централен пръстен около зеницата. Истинският цвят на ириса е външният, а засегнатата от хетерохромия част обхваща само центъра.
Вродена и придобита хетерохромия
Вторият критерий за класифициране на хетерохромията е времето на нейното начало. Ако още със самото раждане едно от очите е с различен цвят или феноменът се формира няколко дни след раждането, говорим за вродена хетерохромия. Придобита е, когато промяната на цвета настъпва в по-напреднала възраст. Дори в този случай не е задължително да се говори за офталмологичен проблем, защото това е само визуална промяна, но е препоръчително да се анализира причината, която го е породила.
Какво стои зад това явление и причините за него са различни и е важно да се прави разлика между вродена и придобита хетерохромия. Вродената хетерохромия се отдава на наследственост и по-конкретно на генна мутация, която води до намалена концентрация и неравномерно разпределение на меланин. Придобитата също има своето обяснение в лицето на здравословни проблеми като диабет, глаукома и прием на лекарства за нейното лечение, а също така и на някои наранявания или кръвоизливи в очите, които могат да бъдат диагностицирани от специалист.
Научете повече за стволови клетки.