Хетерохромията е състояние, което засяга приблизително 1% от световното население. Това е феномен, а не патология, тъй като това състояние е основно с естетически характер и обикновено не е придружено от визуални проблеми. От тъканна банка “Биорегенерация” ще ви дадем малко повече информация относно този “генетичен дефект”, превърнал се в прекрасен ефект за притежателите си.
Какво е хетерохромия
Ирисът е тази част от окото, която определя цвета и зависи от количеството и разпределението на меланина. Колкото повече от този пигмент е концентриран, толкова по-тъмно ще бъде окото. Колкото по-нисък е броят на меланоцитите, толкова по-светли ще бъдат очите. Най-често срещаните цветове са кафяви, при 75% от населението, следвани от лешникови - 8%, сини, зелени и сиви. Но най-уникални от всички, обхващайки по-малко от 1% от населението са редките случаи на разноцветни и пурпурни очи.
Видове хетерохромия
Съществуват пълна и частична хетерохромия, като първият вариант възниква, когато един от ирисите е с различен цвят от другия. Това явление е по-често срещано при животните, отколкото при хората, но най-вече при кучета и котки. Пълната хетерохромия се нарича още тотална или иридиева хетерохромия.
Частичната хетерохромия възниква когато само малка част от ириса е с различен цвят. Най-често цветното “петънце” е несиметрично разположено в произволна част на ириса. А съществува разновидност и на частичната хетерохромия, позната като централна. Тя се получава, когато цветът в центъра на ириса е различен от нюанса, който окото придобива в периферната си част. Това образува централен пръстен около зеницата. Истинският цвят на ириса е външният, а засегнатата от хетерохромия част обхваща само центъра.
Вродена и придобита хетерохромия
Какво стои зад това явление и причините за него са различни и е важно да се прави разлика между вродена и придобита хетерохромия. Вродената хетерохромия се отдава на наследственост и по-конкретно на генна мутация, която води до намалена концентрация и неравномерно разпределение на меланин. Придобитата също има своето обяснение в лицето на здравословни проблеми като диабет, глаукома и прием на лекарства за нейното лечение, а също така и на някои наранявания или кръвоизливи в очите, които могат да бъдат диагностицирани от специалист.
Научете повече за стволови клетки.