В последните две седмици преди термина бебето обикновено вече е приключило с вътреутробното си развитие и е напълно готово да се роди и да гушне мама и татко. Въпреки това добре е да се опитаме да не се напрягаме в очакване това да се случи, а да си починем качествено, защото съвсем скоро няма да имаме тази възможност в продължение на доста дълго време. Можем да се отпуснем и да се разсеем от мислите за раждането с приятна книга или филм, може би и с романтична вечеря с половинката, защото е възможно скоро дори за това малко удоволствие да не ни се удава възможност – и двамата ще бъдем твърде заети с обгрижването на малкия човек, който ще очаква от нас да му се посветим напълно. И ние с радост ще го направим.
Тридесет и девета гестационна седмица
През тридесет и деветата гестационна седмица нашето бебе е дълго около 50 сантиметра и вероятно вече тежи повече от три килограма – около 3200 грама е средното тегло на бебетата в тази гестационна възраст.
Сред новите симптоми, придружаващи бременността, които се появяват в последните дни преди раждането, са гадене, повръщане, диария и липса на апетит. Те сигурно са ни познати от първия триместър на бременността, когато бурните хормонални промени ги предизвикват, и тъкмо сме ги позабравили добре, когато отново се сблъскваме с тях. Този път причината за появата им обаче е друга – матката започва да се свива, за да изтласка бебето, като по този начин ни причинява стомашни проблеми. Ако проявим подобни симптоми, вероятно съвсем скоро ще родим бебето си.
Четиридесета гестационна седмица
Геройски сме стигнали до последната (на теория) гестационна седмица! През тази последна седмица бебето ни е достигнало дължина от малко над 50 сантиметра и тегло от три килограма и половина, но продължава да расте, разбира се! Всички неприятни усещания, съпътстващи бременността в последните седмици, продължават с пълна сила, но съвсем скоро този период ще приключи, ние ще осъзнаем, че всичко преживяно си е заслужавало, а не след дълго ще забравим дискомфорта и ще се връщаме с умиление към тези спомени.
Ако лекарят ни казва, че нямаме причина да се притесняваме, наистина не бива да се тревожим за това, че още не сме родили. Все още не се е стигнало до преносване на бебето. Причините за позабавянето могат да са най-различни – една от тях е закъсняла овулация. Ако в месеца на зачеването ни овулацията е закъсняла с няколко дни или дори седмица – две, то съвсем логично е и раждането да се отложи малко и да не съвпадне с плановете ни. След раждането, взимането на стволови клетки за съхранение в тъканна банка и изписването от лечебното заведение, няма да можем да държим всичко под контрол, така че е най-добре да се успокоим и да проявим търпение – бебчето ни все някога ще напусне уютния си дом, който вече доста му е отеснял.