Учени разработиха изкуствено сърце, способно да бие

Миниатюрен прототип на сърце, способно да бие като истинско, са разработили американски учени.

Миниатюрна реплика на сърце, способно да бие като истинско, успяха да създаде интердисциплинарен екип от Бостънския университет, съобщава научното издание todaysmedicaldevelopments.com (1). Прототипът имитира точно работата на реален орган и изследователите смятат, че това ще им даде възможност да създадат нови, по-ефективни терапии за лечение на сърдечни заболявания.

От десетилетия учените се опитват да открият безопасен начин да наблюдават как работи живото човешко сърце, за да намерят по-ефективни методи за лечение. Провеждани са различни опити за свързване на извадено пост мортем сърце към животоподдържащи машини, както и за да отглеждане на лабораторни култури със сърдечни тъкани, за да се наблюдава растежа им, но всеки от подходите има своите недостатъци. Същевременно нуждата от по-доброто познание на този жизненоважен орган нараства все повече. По данни на Центровете за контрол на заболяванията и превенцията (2) само в САЩ на всеки 36 секунди един човек губи живота си вследствие на сърдечно заболяване. 

Разработката, наречена  miniPUMP, предлага възможност за изцяло нов начин за изследване на сърцето. При създаването ѝ учените от Бостънския университет са комбинирали нанотехнологични части и тъкан от човешко сърце.  Изкуственият орган не се нуждае от допълнителни източници на захранване, за да работи. Той тупти от само себе си, задвижван от живата сърдечна тъкан, отгледана от стволови клетки. Постижението е революционно, тъй като ще даде възможност на учените да наблюдават детайлно как работи сърцето и как нараства в ембриона. Освен това ще могат да изучават как му се отразяват заболяванията и да изпитват потенциалната ефективност на различни нови лечения. И всичко това без пациентите да бъдат изложени на риск, изцяло в лабораторни условия. 

Размерът на изкуственото сърце е едва 3 квадратни сантиметра. Прототипът се състои от акрилен скелет – поредица от концентрични спирали, по-тънки от човешки косъм, свързани с хоризонтални пръстени. За изработката е използвана изключително прецизна технология за 3D печат, а във вътрешността му са разположени миниатюрни клапи, които се отварят и затварят, за да контролират движението на течността. Малки тръбички заместват артериите и вените. 

Успехът, постигнат с проектирането на „живата“ реплика обнадеждава учените, че комбинирането на нанотехнологии с тъканно инженерство отваря път към създаването на други жизненоважни органи, като бъбреци или бели дробове.   

Източници:

1. https://www.todaysmedicaldevelopments.com/article/miniature-heart-designed-research-development/

2. https://www.cdc.gov/heartdisease/facts.htm