Добре известен факт е, че по време на бременност майката и бебето обменят хранителни вещества и газове (като кислород). По-малко известно обаче е, че има и трансфер на клетки от плода към майката. Докато чрез плацентата майчината и феталната кръв влизат в контакт, за да осигурят основния кислород и хранителни вещества за развитието на бебето, някои клетки от плода достигат кръвообращението на майката, като могат да се имплантират в майчиното тялото, по-специално на нивото на костния мозък, където могат да останат в латентно състояние в продължение на няколко десетилетия. Феталните стволови клетки могат да бъдат привлечени към различни органи, където се трансформират в специализирани клетки (неврони, хепатоцити, ентероцити), способни да заменят тези, които са били увредени.
Как плодът подготвя своята бъдеща майка
Феталните клетки могат да действат като стволови клетки и да се развиват в много органи. Това показва, че те са много динамични и могат да играят огромна роля в тялото на майката. Няколко проучвания показват, че феталните клетки могат да мигрират към увредените тъкани на майката и да насърчават тяхното заздравяване, особено в сърцето и черния дроб, тъй като те са способни да се трансформират в сърдечни или чернодробни клетки. Те участват активно в заздравяването на рани, особено на ниво разрез при цезарово сечение.
Положителните ефекти на феталните клетки върху здравето на майката не спират дотук. Като се има предвид съвместното еволюиране на майчините и феталните клетки в продължение на милиони години еволюция на плацентарните бозайници, изглежда вероятно феталните клетки да участват активно в развитието на гърдите и кърменето. По този начин, богатото кърмене може да бъде свързано със значителен брой фетални клетки в гръдната тъкан и обратно, лошата лактация може да се дължи на недостатъчен брой фетални клетки в тази тъкан.
В щитовидната жлеза тези микрохимерни клетки модифицират дейността на този орган, за да подобрят преноса на топлина от майката към плода. Когато бъдат намерени в мозъка, феталните клетки понякога се озовават в области, които контролират емоциите и поведението на майката. Те могат да променят механизмите, задействащи освобождаването на окситоцин - хормон, който насърчава емоционалните връзки между майката и детето.
Следователно феталните клетки са едно парче от невероятно сложен пъзел. И за да се усложнят още повече нещата от научна гледна точка, всяка следваща бременност също дарява майката със своя дял химерни клетки.
Още интересни теми, свързани с бременността, потърсете в категория “Полезно” на сайта на тъканна банка “Биорегенерация”.