Всеки родител копнее детето му да е здраво и да се развива нормално, още преди то да се е появило на бял свят. Днес огромният напредък в областта на медицината ни позволява да се уверим, че всичко с детето ни е наред още в съвсем ранен етап на бременността. Съществуват различни видове изследвания и тестове, които се провеждат през първия триместър на бременността. Разликата между тях е както в достоверността на резултатите, така и в цената.
Биохимичен скрининг и фетална морфология
Резултатът от това изследване не е конкретен, а гласи „нисък риск“ или „висок риск“. Този риск се изчислява на база статистика и ни показва колко често се случва жена с подобни на нашите специфики да роди дете с аномалия. Например, ако една от всеки сто жени със сходни на нашите параметри ражда дете със синдром на Даун, то рискът е висок. Ако една от всеки две хиляди жени, подобни на нас, ражда дете със синдром на Даун, то рискът е нисък. Ако според резултатът ни рискът да родим дете с аномалия е висок, не бива да изпадаме в паника. Все пак това е риск, а не точен резултат, който твърди, че има някакво отклонение. При повишен риск е необходимо да потвърдим или да отхвърлим наличието на аномалия, като проведем други, по-точни тестове.
Пренатален ДНК тест
Тези тестове са подходящи за жени, при които резултатите от биохимичния скрининг и феталната морфология са показали повишен риск, но и за жени, които биха искали да имат една спокойна бременност без излишни тревоги. Друг плюс на тези тестове е, че разкриват и пола на бебето – възможно е това да се случи, преди да е изтекъл първият триместър! Единственият минус на тези ДНК тестове е високата им цена.
Бременността е период, през който сме длъжни да вземем редица важни и животоопределящи решения. Някои от тях са наистина сложни – като решението дали да направим пренатален ДНК тест, други са по-лесни – като решението дали да съхраним стволови клетки в тъканна банка, инвестирайки в здравето на новороденото си дете.