Проследяване на бременността – пренатални тестове

Всеки родител копнее детето му да е здраво и да се развива нормално, още преди то да се е появило на бял свят. Днес огромният напредък в областта на медицината ни позволява да се уверим, че всичко с детето ни е наред още в съвсем ранен етап на бременността. Съществуват различни видове изследвания и тестове, които се провеждат през първия триместър на бременността. Разликата между тях е както в достоверността на резултатите, така и в цената.

Биохимичен скрининг и фетална морфология

           Проследяване 1  Биохимичният скрининг е най-широко разпространеното изследване с цел откриване на евентуални аномалии в плода. То е най-достъпно, но и най-несигурно, тъй като резултатите от него не са с висока степен на точност. В комбинация с феталната морфология (ултразвуков преглед) биохимичният скрининг успява да открие колко голям е рискът плодът да е с аномалия.

Резултатът от това изследване не е конкретен, а гласи „нисък риск“ или „висок риск“. Този риск се изчислява на база статистика и ни показва колко често се случва жена с подобни на нашите специфики да роди дете с аномалия. Например, ако една от всеки сто жени със сходни на нашите параметри ражда дете със синдром на Даун, то рискът е висок. Ако една от всеки две хиляди жени, подобни на нас, ражда дете със синдром на Даун, то рискът е нисък. Ако според резултатът ни рискът да родим дете с аномалия е висок, не бива да изпадаме в паника. Все пак това е риск, а не точен резултат, който твърди, че има някакво отклонение. При повишен риск е необходимо да потвърдим или да отхвърлим наличието на аномалия, като проведем други, по-точни тестове.

Пренатален ДНК тест

         Проследяване 2   За разлика от биохимичния скрининг, пренаталният ДНК тест не разчита на изчисления и определяне на риск, а на точни и конкретни резултати за редица аномалии. Неинвазивен е, което е огромно предимство пред другите точни изследвания, които обаче се извършват чрез пункция и са съпроводени с немалка опасност от увреждане или загуба на плода. ДНК тестовете се извършват чрез изследване на малко количество кръв, взето от майката – нищо повече.

            Тези тестове са подходящи за жени, при които резултатите от биохимичния скрининг и феталната морфология са показали повишен риск, но и за жени, които биха искали да имат една спокойна бременност без излишни тревоги. Друг плюс на тези тестове е, че разкриват и пола на бебето – възможно е това да се случи, преди да е изтекъл първият триместър! Единственият минус на тези ДНК тестове е високата им цена.

            Бременността е период, през който сме длъжни да вземем редица важни и животоопределящи решения. Някои от тях са наистина сложни – като решението дали да направим пренатален ДНК тест, други са по-лесни – като решението дали да съхраним стволови клетки в тъканна банка, инвестирайки в здравето на новороденото си дете.

 

 

Биохимичен скрининг и фетална морфология

Пренатален ДНК тест

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшеното мече на Тъканна банка Биорегенерация търси своето малко приятелче през месец декември 2020 г.
Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

За да осигурят по-сигурно бъдеще на момиченцето си, мама и татко сключиха договор с Биорегенерация и повериха на тъканната банка отговорната задача да събере, обработи и съхранява стволови клетки от пъпната връв на малката Ивайла за период от 20 години.
АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

Известната плеймейтка Ася Капчикова влезе в отбора на супермамите с раждането на две прекрасни бебчета в края на юни 2020 г. Красавицата и съпругът ѝ се довериха на Биорегенерация и инвестираха в бъдещото здраве на децата си, като сключиха договор за съхранение на стволови клетки.
Стволови клетки мнения

Стволови клетки мнения

Много семейства се чудят дали да изберат съхранение на стволови клетки. Мненията по въпроса са от ключово значение за избора на всеки родител. Затова тук сме събрали най-основната информация по въпроса за стволовите клетки.
Съхранение на стволови клетки цена

Съхранение на стволови клетки цена

Съхранението на стволови клетки (цената му, изискванията, етапите на процедурата) и ползите от него са една от най-разпространените теми в регенеративната медицина в момента.
Замразяване на стволови клетки цени

Замразяване на стволови клетки цени

За много семейства въпросът дали да съхранят биологичен материал при раждането на детето е главно финансов. Поради спецификата на замразяването на стволови клетки при контролирани условия и оборудване, дългият период на замразяване и не на последно място изследванията и процедурите, на които се подлага генетичния материал, общата цена на услугата често се определя като висока.
БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

Според някои вторият триместър е „меденият месец“ от бременността, защото най-накрая неприятните симптоми от първите три месеца постепенно отшумяват и бъдещата супермама отново се чувства енергична. Вече ви разказахме за развитието на ембриона и превръщането му във фетус, и макар в края на 13-та седмица плодът да е с напълно развити основни системи, чудото продължава да се случва във вашето тяло все по-осезаемо.
БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

Тестът ви за бременност е положителен? Поздравления! Вече сте част от отбора на бъдещите супермами. В следващите 9 месеца ви очаква най-вълнуващото приключение в живота ви – да отгледате мъничък, нов живот от самото му зараждане в собственото ви тяло до момента, в който ще го доведете на света.
КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

Годината е 1988-а. По това време Матю Фароу е 5-годишно момченце от Северна Каролина, диагностицирано с вродена апластична анемия на Фанкони.
ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

Ползите от оглеждането на четириного другарче са много както за физическото, така и за менталното здраве.