Въпреки големия напредък, ракът често е нелечим. От десетилетия насам, учените неуморно изследват тази материя, а през последните години станахме свидетели на иновативни подходи в борбата с рака, които се основават върху препрограмиране на имунни и стволови клетки, които много по-ефективно да разпознават и унищожават туморните клетки.
Ролята на Т-лимфоцитите
Произведените от тимуса лимфоцити, Т-лимфоцитите, са част от имунната система. Те разпознават чужди организми или болни клетки в тялото, като притежават способността да ги елиминират. Т-лимфоцитите могат също така да разпознават и унищожават раковите клетки, поради което те бяха в центъра на изследването на рака от години. Доскоро дори Т-лимфоцитите не можеха да бъдат положени в основата на ефективна терапия, тъй като броят и продължителността на живота на клетките бяха недостатъчни.
През 2012 година в САЩ за първи път се прилага нов революционен метод (CAR-T клетъчна терапия), който да подобри функцията на Т-лимфоцитите, превръщайки ги в много по-мощни клетки, които съвсем точно да разпознават и атакуват раковите клетки. Това откритие дари обществото с така необходимата на всички надежда, като същевременно тласна науката към още по-иновативни резултати. Ние от тъканна банка “Биорегенерация” искрено вярваме в неограничения потенциал на стволовите клетки, които съвсем скоро ще бъдат имплементирани в лечението на редица генетични и автоимунни заболявания.
Какво представлява CAR-T имунотерапията
При този тип клетъчна терапия се взема кръв от засегнатото лице, след което левкоцитите се филтрират. Останалите кръвни съставки се връщат на пациентите. Този процес се нарича левкафереза.
Левкоцитите, събрани от съответните пациенти, се обработват допълнително в специална лаборатория. Първо Т-лимфоцитите трябва да бъдат отделени от другите левкоцити. След това Т-лимфоцитите се обработват допълнително чрез интегриране на изкуствено произведената генетична информация за CAR в генетичната информация на Т-лимфоцитите.
Преди вливане на CAR-T клетките, пациентите се подлагат на химиотерапия. Тя допринася за факта, че туморните клетки, а също и собствената имунна система на тялото са инхибирани в своята дейност. Това улеснява последващата работа на CAR-T клетките. Този процес се нарича лимфодеплеция. Едва след това пациентите получават CAR-T клетките чрез инфузия. В организма CAR-T клетките разгръщат своя ефект, като се свързват с целевата структура на туморните клетки и по този начин активират имунната система.
Доскоро се смяташе, че всеки пациент получава своите индивидуални CAR-T клетки, т.е. на всеки се вливат собствени генетично модифицирани Т-лимфоцити, взети от него. Екип японски учени е на път да увенчае и това препятствие с успех, като имплементира независими индуцирани плурипотентни стволови клетки в процеса на терапия, което би довело до много по-ефективно и финансово достъпно лечение.
Разгледайте още: стволови клетки мнения