Вълнуващото деветмесечно приключение за нас вече е започнало и една трета от него вероятно е отминала незабелязано и твърде бързо. Ако бременността ни протича нормално и без усложнения, вероятно посещаваме лекаря си за редовните прегледи веднъж в месеца.
Преглед при лекаря в края на първия триместър
Ако лекар е установил бременността ни през петата седмица, а две седмици по-късно – в седмата или в осмата гестационна седмица, сме видели ембриончето и неговото разположение в матката ни и сме чули тупкането на сърчицето му, то вероятно третото ни посещение при лекаря във връзка с бременността ще се осъществи в единадесетата или дванадесетата гестационна седмица – краят на първия триместър.
До края на този първи триместър е нужно да се направят редица изследвания, които ни назначава нашият гинеколог. Обикновено това са изследвания на кръв и урина с различни цели. Често се налага да се установи кръвната група на бременната жена и резус факторът ѝ. Обикновено лекарят назначава и микробиологично изследване на влагалищен секрет. Според индивидуалните специфики на жената и на средата, в която тя живее (например, наличието на домашни любимци в дома ѝ), се назначават допълнителни изследвания.
Всички тези изследвания се очаква да се направят до края на първия триместър, но е вероятно да се наложи някои от тях да се повторят или да се проведат нови, различни изследвания в хода на бременността. Стриктното следене на състоянието на бременната не се изчерпва с тези изследвания през първите три месеца.
Преглед при специалиста по фетална медицина
Този трети преглед при лекар може да не се проведе от нашия гинеколог, ако той не е специалист по фетална медицина, защото в този период е нужно да се направят специфични изследвания. Така наречените скрининг тестове се провеждат между единадесетата и тринадесетата седмица от бременността. Чрез тези тестове се открива наличието или липсата на някакви генетични аномалии у плода. Търсят се най-разпространените аномалии и заболявания като Даун синдром, Едуардс синдром, Патау синдром и т. н.
Важно е да се знае обаче, че тези скрининг тестове не гарантират стопроцентова достоверност на резултатите. Успяват да открият съответните аномалии в около деветдесет процента от случаите, в които ги има. Тези тестове са неинвазивни, но ако те открият някаква аномалия, често се пристъпва към инвазивни процедури, които да докажат или да отхвърлят наличието на отклонение. Също така не е изключено да се прибегне към неинвазивни ДНК тестове, които с голяма точност предоставят информация относно състоянието на плода. Техният минус обаче е високата цена.
Този период е подходящ момент да се обмисли и да се обсъди с лекар възможността за съхраняване на стволови клетки в тъканна банка след раждането на бебето.