Вече сме изживели геройски малко повече от половината от обичайния период на бременността. Изминал е и петият месец и остават само четири. През последните месеци обаче ще се случат много и бурни промени с тялото ни, с психиката ни и с живота ни въобще. С навлизането в последния месец от втория триместър (шести месец от бременността) е добре да приключим с важните задачи, защото само след месец навлизаме в последния триместър от бременността и е възможно да ни се струват прекалено тежки и най-дребните задължения, а и най-добре за нас и бебето е да не се напрягаме. Задължения, които изискват от нас физическа активност или бистра мисъл за взимане на важно решение, каквото е решението за съхранение на стволови клетки от пъпна връв в тъканна банка, са сред нещата, които ще ни се сторят по-трудни през следващото тримесечие и е добре да ги свършим сега.
Двадесет и първа гестационна седмица
През двадесет и първата гестационна седмица нашето малко чудо е дълго 25 сантиметра и тежи около 350 грама. През тази седмица сред неприятните усещания са вероятно познатите ни и от предишните седмици киселини и други стомашни неразположения, подуване на крайниците, засилващи се болки в гърба и кръста, освен ако не сме намерили подходящи за нас пози за седене и за спане или ако не сме се сдобили с някоя от специалните възглавнички за бременни, които не вършат разбота при всички, но си струва да пробваме, защото може да сме сред късметлийките, при които имат положителен ефект.
През тази или през следващата седмица обаче е възможно да усетим нещо ново – контракции на Бракстън Хикс. Това не са истински контракции и обикновено не са болезнени. Случват се най-често при рязка промяна на положението на тялото или при стрес, и обикновено не са повод за притеснение, но за всеки случай трябва да кажем на лекаря си за появата им.
Двадесет и втора гестационна седмица
През двадесет и втората гестационна седмица мъничето е дълго около 27 сантиметра и тежи цели 430 – 450 грама! С неговия растеж нарастват и болките в горкия ни, изстрадал гръб. Пълно спасение от тях малко жени успяват да открият, но сред нещата, които помагат на повечето бременни, са изправената стойка и масажът.
През този период започваме рязко да качваме килограми и, за съжаление, е възможно да се сблъскаме с появата на стрии. Стриите представляват микроразкъсвания по кожата вследствие на бързото ѝ разтягане, което съпровожда растежа на бебето и нашето позакръгляне. Можем да ограничим риска от появата на стрии, като мажем коремчето, гърдите, ханша и бедрата си със специални масла.
Научете повече за тъканна банка.