Стволовите клетки от пъпната връв са нещо специално. Те са млади, жизнени и предполагат широкоспектърно приложение. В световен мащаб се провеждат многобройни клинични проучвания, за да се тества тяхната пригодност за използване при регенерация на увредена тъкан вследствие на инциденти, при дегенеративни заболявания като напр. дискова херния или при лечение на рак. Подобно на тъканна банка “Биорегенерация”, много лекари и учени се доверяват на потенциала на стволовите клетки, защото кръвта от пъпната връв и тъканта, богата на стволови клетки, ще бъдат важна възможност за лечение в медицината в бъдеще.
Основно приложение на стволовите клетки
Стволовите клетки участват в битката с едни от най-сериозните заболявания в света вече повече от половин век. Те се използват предимно в случай на рак, който изисква химиотерапия с висока доза като част от медицинските грижи. Прилагането на този метод на лечение налага изземането от пациента на стволови клетки от костния мозък или периферната кръв, които временно се съхраняват и прилагат след лечението, така че страничните ефекти от агресивната химиотерапия да бъдат сведени до минимум и да се подпомогне възстановяването на вече унищожени клетки.
Освен от рак, на годишна база стотици хиляди души се разболяват от широко разпространени заболявания като деменция, която е едно от невродегенеративните заболявания, инфаркти, инсулти, артроза или диабет. Терапията през целия живот води до огромни разходи в системата на здравеопазването. Терапията със стволови клетки предлага огромен потенциал за лечение на тези заболявания. Експертите прогнозират, че в бъдеще всеки седми човек до 70-годишна възраст ще има нужда от терапия, базирана на стволови клетки, за регенериране на болни или остарели клетки и тъкани.
Възможни клинични разработки със стволови клетки
Стволовите клетки се посочват като градивни елементи на живота, тъй като целият човек се развива от първата стволова клетка. Това ни кара да вярваме, че потенциалът на стволовите клетки е огромен и вече предлага напълно нови опции за терапия в областта на индивидуализираната медицинска регенерация. Взети от от кръвта или тъканта на пъпната връв те вече доказват своята стойност в клинични проучвания в борба с острата и хронична левкемия, някои видове лимфоми, апластична анемия, сърповидно-клетъчна анемия, имунни недостатъци, метаболитни нарушения, мукополизахаридоза и други.
През следващите години учените очакват допълнителни открития и разработки в областта на терапията със стволови клетки. Към момента само се изследва действието им при състояния като захарен диабет тип 1, лупус, болест на Крон, ревматоиден артрит, Алцхаймер, мозъчни травми след злополука или тумори, мозъчно увреждане в ранна детска възраст (церебрална парализа), ХИВ, аутизъм, загуба на слуха и още много други заболявания, които не само нарушават качеството на живот на пациентите, но и на техните близки.