Стволови клетки връщат зрението

Напредъкът на медицината и молекулярната биология в областта на стволовите клетки разкриват нови хоризонти пред офталмолозите и дават надежда за по-успешни методи за възстановяване на зрението.

Окото е един от най-чувствителните и уязвими органи в човешкото тяло, а за лечението му често са необходими сложни операции. Напредъкът на медицината и молекулярната биология в областта на стволовите клетки разкриват нови хоризонти пред офталмолозите и дават надежда за по-успешни методи за възстановяване на зрението.

„Любопитен факт е, че всички иновации в медицината стават достояние и навлизат в практиката първо при очните лекари. Типичен пример са лазерите, които преди да започнат да топят тумори и различни други образувания в организма, коригират късогледство и астигматизъм. По същия начин последните достижения на съвременната молекулярна биология – модифицирането на стволови клетки за терапия на различни заболявания, се тества предимно върху клетъчни структури на окото.“ – казва офталмологът доц. д-р Иван Танев в интервю за clinica.bg

Лекарят уточнява, че най-големите успехи в областта до момента са свързани със заболяванията на очната повърхност. Той убеден, че скоро стволовите клетки ще могат да бъдат модифицирани генетично, за да изпълняват конкретни функции, различни от тези, които са им били заложени първоначално. Следващата стъпка е тяхното имплантиране в болни очи, за да се създаде среда за възстановяване на различни увреждания.

Доц. Д-р Танев и неговият екип в УМБАЛ „Александровска“ вече имат зад гърба си опит с подобна практика. През лятото на 2017 година те извършват уникална за страната ни комплексна операция, чиято цел е да възстанови силно увредените структури в окото на 8-годишно момченце. Подготовката за процедурата трае близо 8 месеца.

Новата леща и ирис на пациента са създадени от стволови клетки. В рамите на три операции, екипът офталмолози от Трето очно отделение на УМБАЛ „Александровска“, воден от доц. Иван Танев, първо поставя заместител на пострадалото око, после изкуствената леща и най-накрая имплантира изкуствения ирис [1].

Екипът на доц. Танев не за първи път е на гребена на иновациите в сферата на стволовите клетки и приложението на технологията в съвременната офталмология. През 2016 екипът е удостоен с престижна награда от Националния конгрес „Новости в офталмологията ’2016“ за това, че успява успешно да култивира, отгледа и трансплантира стволови клетки при пациенти с увредена очна повърхност [2].

Източници:

  1. https://www.topactualno.com/65869/doc-tanev-i-negoviyat-ekip-izvarshiha-svrah-slojna-operaciya-na-dete/
  2. https://clinica.bg/3206-Stvolovite-kletki-shte-lekuvat-i-ochi