Много бъдещи родители се колебаят дали да съхранят стволови клетки от пъпна връв при раждането. Несигурността им възниква поради редица фактори, но най-честата причина е липсата на достатъчно информираност по въпроса. Ето защо през месец юли – Месецът за повишаване на информираността за стволовите клетки – ще ви запознаем с някои от най-важните подробности, свързани с взимането, съхранението и приложението на стволовите клетки.
Какво представляват стволовите клетки?
Стволовите клетки формират ембриона и, съответно, отговарят за произвеждането на всички останали клетки в човешкия организъм. Източници на стволови клетки са не само кръвта и тъканта от пъпна връв. Донор на стволови клетки могат да бъдат и хора в зряла възраст, но на този по-късен етап концентрацията и качеството им е нищожна в сравнение с тези, съхранени при раждането. Освен това процедурите са инвазивни и болезнени, за разлика от съхранението на клетки от пъпна връв, което се случва неусетно за бебето и за майката.
Кръв и тъкан от пъпна връв
Кръвта и тъканта, които се съдържат в пъпната връв при раждането на бебето, са богати на стволови клетки. Нужно е съвсем малко количество кръв от пъпна връв – около 80 – 100 милилитра, и отрязък от пъпната връв от около десетина сантиметра, който се взима за съхранение след кръвта, за да може успешно да се извърши съхранението на тези ценни стволови клетки в тъканна банка.
За какво се използват стволовите клетки?
Стволовите клетки имат неповторимата способност да регенерират клетки в човешкото тяло, наранени или унищожени от заболяване. Чрез терапии със стволови клетки се спомага за лечението на над 100 различни състояния и заболявания – сред тях са автоимунните заболявания, анемията, левкемията... Разработват се нови терапии и се провеждат постоянно нови изследвания, които развиват тази сфера на медицината с бързи темпове. Работи се върху създаване на лечение чрез стволови клетки на церебрална парализа, диабет, аутизъм.
Кой може да се подложи на терапия със стволови клетки?
Бебето, при чието раждане са взети стволовите клетки, може със сигурност да се възползва от тях на по-късна възраст, без да има риск от отхвърляне на клетките от организма след трансплантацията им. Има шанс, макар и не стопроцентов, близките роднини на детенцето – братя, сестри, майка, баща – да успеят да се възползват от ценните стволови клетки, съхранени при раждането му, ако това се наложи. Едно към четири е шансът стволови клетки, взети от пъпна връв и съхранени в тъканна банка, да са съвместими с организма на биологичните брат или сестра на човека, от чиято пъпна връв са извлечени. Разгледайте още : стволови клетки мнения.
Какво представляват стволовите клетки?