Кога се случва първото кърмене

Първите мигове с новороденото са ключови за емоционалното и физическо израстване на бебето като личност, а също така и на родилката като майка. Известно е, че жените, които са близо до новороденото си през цялото време, се притесняват по-малко и се възстановяват по-добре. Освен това бебето е по-спокойно, защото има възможност по-бързо да задоволи нуждите си от топлина, обич, сигурност и преди всичко от храна. Първите часове след раждането способстват благоприятно върху процеса на кърмене, което от своя страна изгражда по-силна връзка майка-дете, а ето и предпоставките:

Заедно от първия момент

Кога се случва първото кърмене 2В рамките на около два часа, непосредствено след раждането, новородените са в своята активна фаза. Този интервал от време позволява на повечето бебета, родени по естествен начин, да направят първото си спонтанно кърмене при ранен контакт кожа до кожа. След това те преминават във фаза на сън (физиологична летаргия или „възстановяване“ от раждането), която може да продължи между 8 и 12 часа. По време на тази фаза не е удобно бебето да се храни насила, а ако се поддържа контакта кожа до кожа, новороденото ще се върне на гърдата, когато почувства необходимост.

От първия ден на живота си е обичайно кърмачето да суче често, около 8-12 пъти на ден и дори повече, а кърменията да са нередовни и по-чести през нощта. Въпреки това, някои бебета остават много сънливи, искат малко и сучат по-малко, отколкото им е необходимо. В тези случаи е удобно да се поставят в контакт кожа до кожа, което им помага да реагират на миризмата на майката и да сучат спонтанно.

Производство на кърма

Кога се случва първото кърмене 3Основният стимул за производството на мляко е сукането на детето и изпразването на гърдите, следователно, колкото повече кърмите, толкова повече мляко ще се произвежда. Важно е да предлагате гърдата винаги, когато бебето поиска, и толкова дълго, колкото иска. По този начин ще сте сигурни, че мъничето получава всичко необходимо - понякога храна, друг път топлина, обич или защита. Най-ранните признаци на глад са сукане, изплезване, поставяне на пръстчета в устата и много други индивидуални за всяко бебче навици. Те са идеалният момент да го оставите да суче. Не е добре да го чакате да заплаче, за да го поставите на гърда, тъй като плачът е късен признак на глад и няма да му е лесно да засуче гърдата, докато не се успокои.

Здравото новородено, което суче адекватно и на поискване, не се нуждае от други течности освен кърмата. Не е необходимо или препоръчително да им се предлага вода, освен ако няма медицински показания. Ето защо от тъканна банка “Биорегенерация” ви съветваме преди да дадете "добавки" или друга храна, различна от кърмата, да се консултирате с вашия педиатър.

 

Научете повече за замразяване на стволови клетки.

Заедно от първия момент

Производство на кърма

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшеното мече на Тъканна банка Биорегенерация търси своето малко приятелче през месец декември 2020 г.
Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

За да осигурят по-сигурно бъдеще на момиченцето си, мама и татко сключиха договор с Биорегенерация и повериха на тъканната банка отговорната задача да събере, обработи и съхранява стволови клетки от пъпната връв на малката Ивайла за период от 20 години.
АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

Известната плеймейтка Ася Капчикова влезе в отбора на супермамите с раждането на две прекрасни бебчета в края на юни 2020 г. Красавицата и съпругът ѝ се довериха на Биорегенерация и инвестираха в бъдещото здраве на децата си, като сключиха договор за съхранение на стволови клетки.
Стволови клетки мнения

Стволови клетки мнения

Много семейства се чудят дали да изберат съхранение на стволови клетки. Мненията по въпроса са от ключово значение за избора на всеки родител. Затова тук сме събрали най-основната информация по въпроса за стволовите клетки.
Съхранение на стволови клетки цена

Съхранение на стволови клетки цена

Съхранението на стволови клетки (цената му, изискванията, етапите на процедурата) и ползите от него са една от най-разпространените теми в регенеративната медицина в момента.
Замразяване на стволови клетки цени

Замразяване на стволови клетки цени

За много семейства въпросът дали да съхранят биологичен материал при раждането на детето е главно финансов. Поради спецификата на замразяването на стволови клетки при контролирани условия и оборудване, дългият период на замразяване и не на последно място изследванията и процедурите, на които се подлага генетичния материал, общата цена на услугата често се определя като висока.
БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

Според някои вторият триместър е „меденият месец“ от бременността, защото най-накрая неприятните симптоми от първите три месеца постепенно отшумяват и бъдещата супермама отново се чувства енергична. Вече ви разказахме за развитието на ембриона и превръщането му във фетус, и макар в края на 13-та седмица плодът да е с напълно развити основни системи, чудото продължава да се случва във вашето тяло все по-осезаемо.
БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

Тестът ви за бременност е положителен? Поздравления! Вече сте част от отбора на бъдещите супермами. В следващите 9 месеца ви очаква най-вълнуващото приключение в живота ви – да отгледате мъничък, нов живот от самото му зараждане в собственото ви тяло до момента, в който ще го доведете на света.
КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

Годината е 1988-а. По това време Матю Фароу е 5-годишно момченце от Северна Каролина, диагностицирано с вродена апластична анемия на Фанкони.
ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

Ползите от оглеждането на четириного другарче са много както за физическото, така и за менталното здраве.