Пуерпериумът е периодът, който следва отделянето на плацентата и завършва с връщането на женската полова система към анатомо-функционалното състояние от преди бременността. Продължава около шест седмици, в които тялото и умът трябва да се възстановят след деветте месеца бременност и раждане. А запознати ли сте с понятието “пуерпера”? Тази дума в действителност е синоним на родилка и произлиза от латинското puer, което означава дете, и parere - раждам. От тъканна банка “Биорегенерация” ще ви разкажем за точно тази фаза, в която всички изменения, които са характеризирали бременността, регресират в рамките на 40 дни.
Какво се случва с матката?
Още през първата седмица след раждането маточната тъкан губи около 50% от теглото си преди раждането. По време на пуерпериума тя продължава да намалява, докато от почти килограм се върне до стандартните приблизително 100 грама. За да окажат „помощ“, особено след второто раждане, се намесват и следродилни контракции на матката, които възникват още в първите дни след раждането и служат именно за връщане на матката в първоначалните размери, позволявайки на вътрешните органи да заемат обратно своите места в коремната кухина. В същото време ендометриумът, т.е. лигавицата вътре в матката, постепенно се реформира и след шест седмици се връща, за да покрие маточната кухина в областта, където е имплантирана плацентата.
Друг чисто практичен дискомфорт, характеризиращ пуерпериума, е следродилната загуба на кръв, позната като “лохии”. Този процес се характеризира с обилно яркочервено кръвотечение първите няколко дни, постепенно намаляващо подобно на нормална менструация. С течение на дните лохиите стават розови, постепенно избледняват до белезникав нюанс и обикновено изчезват след три до шест седмици.
Първи гинекологични прегледи след раждане
По принцип гинекологичният преглед се прави около 40 дни след раждането, именно в края на пуерпериума. Това не е случаен избор. След това време репродуктивната система се връща към нормалния си ход. Очевидно е, че за пълно възстановяване все пак ще трябва да се изчака известно време, но от функционална гледна точка парчетата вече започват да си идват на мястото.
Посещението при гинеколог ще ви позволи да разберете дали размерът на матката е намалял, дали вагината е наред и дали все още има кръвозагуби. Физическият преглед също ви позволява да прецените дали разкъсванията, причинени от раждането, са напълно зараснали. Ако, от друга страна, вашето мъниче е родено с цезарово сечение, ще бъде проверено дали раната е зараснала перфектно. По време на раждането тазовото дъно се подлага на изпитание чрез натиск. Много често се случва мускулите точно там да отслабнат. А как се забелязва? Ако изпускате урина, когато кихнете или вдигнете нещо по-тежко. Важно е да се погрижите за тазовото дъно още по време на бременността, за да го укрепите.
Ако е изминала година откакто сте се подложили на ПАП теста (цитонамазка), гинекологът ще ви направи нов, за да види дали има някаква инфекция или клетъчна промяна. Не е изключено да ви бъде предписана кръвна проба за проверка на някои стойности и физическото ви състояние като цяло. Тестовете са полезни и за ранна диагностика на възможна анемия, свързана с раждането (особено ако има обилни загуби на кръв) и кърменето (бебето също изсмуква железните „резерви“ на майката).
Научете повече за замразяване на стволови клетки.