Ключов фактор за успеха на терапията със стволови клетки е тяхното количество и жизненост, които се влияят от времето за транспорт и обработка на биологичния материал
Много важен фактор за успеха на процедурата, често е пренебрегван, когато се обмисля сключването на договор за вземане, извличане и съхранение на стволови клетки. Става въпрос за транспорта на биологичния материал и за това как той влияе на качеството на пробата, която ще бъде запазена и използвана в бъдеще.
В процеса по вземането и съхранението на стволови клетки има два етапа, свързани с транспортиране. Първият е непосредствено след вземането на биологичния материал по време на раждане, когато той трябва да достигне до лабораторията за обработка, а вторият – когато се наложи използване на вече замразените стволови клетки за лечение.
Транспорт на биологичния материал до лаборатория за обработка и дълготрайно съхранение
М
Чрез редица изследвания е доказано, че ако суровият биологичен материал се транспортира по въздух, т.е. със самолет, процесът на загиване на клетките се ускорява и този интервал от 72 часа рязко намалява.
Когато съхранението на стволови клетки се осъществява чрез посредници на чуждестранни банки в България, транспортът задължително се извършва чрез посредническа куриерска компания. Времето за пренасяне се удължава драстично, а и отговорността за самия материал се размива. Транспортът трябва да бъде извършен от специализирани полети, които са определен брой и в определени дни, а това също носи риск за увеличаване на времето за транспортиране и влошаване на качеството на пробата.
Защо транспортът може да повлияе на успеха на стволовоклетъчната терапия?
Когато клетките са обработени преди да изтече 24-ият час от вземането, се запазва 100% от тяхното количество и качество. Ако бъдат изпратени за обработване в чужбина, е почти невъзможно този критичен безопасен срок от 24 часа да бъде спазен, а колкото по-голям става интервалът от време, толкова повече намалява качеството и количеството на пробата.
Транспортиране на замразени стволови клетки за лечение
Вече изолираните стволови клетки се поставят в специални криогенни съдове за съхранение на биологичен материал. Температурата, при която се съхраняват клетките, е приблизително -196 градуса по Целзий. При тази температура всички процеси спират и пробите могат да се съхраняват години наред.
Процедурата по транспорт не е сложна и е осъществима от и до всяка точка на планетата. Няма значение от къде ще тръгнат клетките и до коя страна/лечебно заведение трябва да стигнат, за да се използват. В световен мащаб броят на лечебните заведения, които притежават собствена тъканна банка, т.е. да имат разрешение да съхраняват клетки и да провеждат лечение с тях едновременно, са много малко. Затова вероятността да се налага транспорт на биологичен материал от едно лечебно заведение към друго е над 90%.
Физически транспортирането се извършва по един и същ начин за всяка страна. Разлика има при предоставянето на документи и разрешителните за износ и внос на биологичен материал. За съхранените в България проби има следната особеност – при износ на материала в страна извън Европейския съюз се изисква разрешително от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. Това е свързано с кратък административен срок, който не представлява никакво затруднение. Например, в „Биорегенерация“ административната част се извършва чрез адвокати на тъканната банка и с изричното съгласие, съдействие и позволение на собствениците на клетки.
Когато пробите са съхранени извън България, съответно трябва да се спазят регламентите и законите на дадената страна.
Какво трябва да имаме предвид?
За да се запази пълният потенциал на пробата стволови клетки, тя трябва да бъде обработена преди 24-я час от нейното вземане.
След като е замразена и съхранена при температура -196 градуса, тя може да бъде изпратена и използвана по цял свят.
Няма ограничение за ползване на съхранени в България стволовите клетки извън страната. Само за последните 2 години „Биорегенерация“ е освободила 3 проби за лечение на деца в страна извън Европейския съюз.
Транспорт на биологичния материал до лаборатория за обработка и дълготрайно съхранение
Защо транспортът може да повлияе на успеха на стволовоклетъчната терапия?