Бременността не е болест, така че трябва да я изживеете спокойно. Не е необходимо да стоите заключени вкъщи, отброявайки дните до термина. Напротив, това е моментът, в който е не просто възможно, но и препоръчително да се откъснете от злободневието, изпъстряйки предстоящите месеци с позитивни емоции и спомени. А ето и някои практически съвети за тези, които вече са с едно коремче напред за нови приключения.
Пътуване през първия триместър
Това, че жената трябва да бъде по-внимателна през първите три месеца от бременността, като избягва дългите пътувания, спада към фалшивите митове. Ако изходим от факта, че първият триместър е периодът, през който се наблюдават най-много спонтанни аборти, то също така трябва да отчетем факта, че те често са резултат от вид естествен подбор, който не зависи от това какво една жена прави или не, а от присъщ проблем на плода. Следователно е излишно да се ограничаваме от любими преживявания, защото престоят в леглото през този период не би променил нищо. От медицинска гледна точка дори би било по-полезно да се внимава повече през последното тримесечие.
Бременност и предпазен колан
Друг градски мит, който трябва да бъде опроверган е, че поставянето на предпазен колан в автомобила не е препоръчително за бременни жени. Напротив, коланът е препоръчителен, просто го носете, като внимавате да поставяте едната лента между гърдите и корема, а другата възможно най-ниско под корема и над краката, за да не се пристиска корема и респективно бебчето.
Докато сме на автомобилна вълна ще отметнем и темата за борбата с прилошаването при пътуване, което може да засегне бъдещите майки. Въпреки че всеки има свои собствени стратегии, от тъканна банка “Биорегенерация” ви съветваме при следващото си пътуване да подготвите в чантата си храни като джинджифил или зелена ябълка, за които се смята, че облекчават неразположението.
Пътуване със самолет по време на бременност
Първата предпазна мярка, която трябва да вземете предвид при пътуване със самолет, е да носите еластични компресионни чорапи, за да подпомогнете кръвообращението. Всъщност стоенето неподвижно дълго време увеличава риска от венозна тромбоза, който е още по-висок при бременни жени. Ако имате специфични рискови фактори за дълбока венозна тромбоза, вашият лекар може да ви предпише инжекция с хепарин (разредител на кръвта) точно преди пътуването ви и дни след това.
Пътуването със самолет не крие особени рискове, тъй като кабините са херметизирани, но важното е да обърнете внимание на дестинацията. Можете да изберете море или планина, но не се препоръчва да ходите в страни, където няма адекватни санитарни условия. Освен това, ако изберете дестинации, за които са необходими ваксини, винаги е по-добре да проверите дали прилаганото лекарство може да се приема по време на бременност. По-специално, ваксините, които използват живи вируси, трябва да бъдат избягвани.
Предимствата на влака
Макар и леко “олд скуул”, влакът си остава вечната класика, дори и за самото приключение. Като изключим по-продължителното пътуване, железниците притежават своя неподправен чар. Сред множеството предимства са възможността да ставате, да се движите свободно, да четете книга, но най-вече да използвате тоалетната, когато почувствате необходимост, без да сте длъжни да спирате из бензиностанции по магистрала. Безценни ползи за всяка бременна жена.
Не на последно място може да отбележим и липсата на прилошаване, което съпровожда много от бременните по време на пътуванията им с автомобили, самолети и дори кораби. А не е изключено и да се запознаете с други бъдещи майки, с които да оползотворите часовете, прекарани на релсите.
Научете повече за замразяване на стволови клетки.
Пътуване през първия триместър