Какво представлява раничката на шийката на матката?
Въпреки че се нарича „раничка“, това, за което става дума в този материал, изобщо не е рана в познатия смисъл на думата. Явлението, обозначено с този термин, всъщност представлява най-често съвсем нормално състояние. Има различни причини и различни състояния, които често се наричат с общото название „раничка“ на шийката на матката.
Цитонамазката е задължителна процедура, която да предприемем при наличието на раничка на шийката на матката. Нашият лекар вероятно ще ни посъветва да го направим. Ако резултатите от цитонамазката са нормални и гинекологът ни твърди, че не дават повод за притеснение, няма от какво да се тревожим.
При нормална цитонамазка и при липсата на допълнителни усложнения, раничката на шийката на матката представлява просто тъкан, която е излязла няколко милиметра извън шийката на матката и при гинекологичен преглед изглежда като зачервяване или като раничка – от там идва и наименованието на това състояние. То обаче не се дължи на някакво заболяване или инфекция, а чисто и просто на голямото количество хормони, с които се „борим“, докато сме в детеродна възраст.
В повечето случаи раничката се подобрява и „излекува“ сама и не е повод за притеснение дори при планиране или по време на бременност.
Безопасно ли е да забременеем при наличието на раничка на шийката на матката?
Състоянието, диагностицирано като раничка на маточната шийка, обикновено не е повод за тревога. То се дължи на високото ниво на хормоните в организма и се наблюдава почти при всяка жена в детеродна възраст.
Това явление – раничката на шийката на матката – постоянно търпи промени – появява се и изчезва. Това означава, че може преди забременяването или по време на бременността да се сдобием с такава раничка, а след раждането шийката на матката ни да се нормализира и раничката да изчезне.
Важно е при открита раничка на шийката на матката да се направи цитонамазка в началото на бременността, ако такава не е правена наскоро, но ако резултатите са в рамките на нормалното (първа или втора група), няма нужда от излишни притеснения. Тънката лигавица, излизаща от шийката на матката, която наричаме раничка на маточната шийка, сама по себе си е безопасна, но е много уязвима. Затова при наличието ѝ се препоръчва изследване с цитонамазка, независимо дали сме бременни или не.
Не е нужно да се „лекува“ раничката на маточната шийка, ако резултатите от цитонамазката са в норма. Ако сме бременни и имаме такава раничка, то нищо не се е променило – ще прекараме една прекрасна, здравословна и спокойна бременност и ще се сдобием със здраво бебе, ще можем дори да съхраним стволови клетки от пъпна връв в тъканна банка непосредствено след раждането, независимо от наличието или липсата на раничка на маточната шийка.
Какво представлява раничката на шийката на матката?
Безопасно ли е да забременеем при наличието на раничка на шийката на матката?