Какво наследяваме от родителите си

Различни проучвания показват, че наследяваме повече черти от бащата, отколкото от майката. Въпреки че нашето ДНК е изградено от 50% от гените на майката и 50% от гените на бащата, истината е, че мъжките гени са склонни да бъдат по-доминантни от женските, поради което се проявяват по-често. Оказва се, че към 40% от активните гени на майката се прибавят цели 60% от активните гени на бащата. Но това не означава, че физически винаги приличаме повече на бащите си, защото наследените ни гени се проявяват в множество личностни черти и физически заложби, различни от външния вид.

Метаболизъм

Какво наследяваме от родителите си 2 Нашите гени играят важна роля в това как тялото ни обработва и използва хранителните вещества, които получаваме от храната, която консумираме. Тези метаболитни процеси се регулират от серия ензими и протеини, кодирани в нашите гени. Освен това някои проучвания показват, че гените могат да повлияят на това как тялото ни реагира на различни макронутриенти като въглехидрати, протеини и мазнини.

Възможно е да наследим дори определени хранителни непоносимости от нашите родители, тъй като са идентифицирани определени гени, които са свързани с непоносимост към глутен или лактоза, алергия към фъстъци и други. Важно е обаче също така да се отбележи, че хранителните непоносимости могат да бъдат причинени от други фактори, като излагане на определени храни или вещества, и че не всяка такава непоносимост има генетична основа.

Атлетичност

Отговорът на тялото ни към тренировките също може да бъде повлиян от генетиката. Някои хора може да са по-атлетични по природа и да имат по-голяма способност да подобрят физическото си представяне, тъй като спортни черти като сила, бързина, издръжливост и гъвкавост могат да се предават генетично.

В допълнение, генетиката може да повлияе на фактори като съотношението между бързи и бавни мускулни влакна, размер и форма на сърцето, капацитет за усвояване на кислород и други фактори, които влияят на атлетичните способности. Следователно е възможно децата да наследят някои от тези спортни черти от родителите си.

Сън и почивка

Какво наследяваме от родителите си 3Хронотипът на човек може да бъде повлиян от комбинация от генетични фактори и фактори на околната среда. Доказано е, че някои гени могат да бъдат свързани с хронотипа на човека и реакцията му към светлина и тъмнина. Следователно, ако единият или двамата родители имат специфичен хронотип, е възможно децата да наследят по-голяма предразположеност към същия модел от своя родител.

Също така е възможно да наследим от родителите някои характеристики, свързани с броя на часовете, които са ни необходими за почивка. Доказано е, че някои гени участват в регулирането на съня и бодростта, което може да повлияе върху количеството сън, от което имаме нужда. Съществува генетична вариация, която влияе върху производството на мелатонин - хормонът, който помага за регулирането на съня и който може да повлияе на нуждите на човека от сън.

Заболявания

Някои заболявания могат да имат генетична предразположеност, което означава, че ако единият или двамата родители имат определени заболявания, съществува по-голям шанс техните деца също да ги развият. Важно е обаче да се отбележи, че генетичното предразположение не води задължително до развитие на самото заболяване, а само увеличава вероятността това да се случи.

И въпреки че е възможно да наследим ключови фактори, влияещи пряко върху нашето здраве и благосъстояние, по-важно е да водим здравословен начин на живот и да предприемаме превантивни мерки, за да намалим рисковете и да увеличим максимално потенциала на тялото си.

Научете повече за стволови клетки от пъпна връв.

Метаболизъм

Атлетичност

Сън и почивка

Заболявания

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшеното мече на Тъканна банка Биорегенерация търси своето малко приятелче през месец декември 2020 г.
Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

За да осигурят по-сигурно бъдеще на момиченцето си, мама и татко сключиха договор с Биорегенерация и повериха на тъканната банка отговорната задача да събере, обработи и съхранява стволови клетки от пъпната връв на малката Ивайла за период от 20 години.
АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

Известната плеймейтка Ася Капчикова влезе в отбора на супермамите с раждането на две прекрасни бебчета в края на юни 2020 г. Красавицата и съпругът ѝ се довериха на Биорегенерация и инвестираха в бъдещото здраве на децата си, като сключиха договор за съхранение на стволови клетки.
Стволови клетки мнения

Стволови клетки мнения

Много семейства се чудят дали да изберат съхранение на стволови клетки. Мненията по въпроса са от ключово значение за избора на всеки родител. Затова тук сме събрали най-основната информация по въпроса за стволовите клетки.
Съхранение на стволови клетки цена

Съхранение на стволови клетки цена

Съхранението на стволови клетки (цената му, изискванията, етапите на процедурата) и ползите от него са една от най-разпространените теми в регенеративната медицина в момента.
Замразяване на стволови клетки цени

Замразяване на стволови клетки цени

За много семейства въпросът дали да съхранят биологичен материал при раждането на детето е главно финансов. Поради спецификата на замразяването на стволови клетки при контролирани условия и оборудване, дългият период на замразяване и не на последно място изследванията и процедурите, на които се подлага генетичния материал, общата цена на услугата често се определя като висока.
БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

Според някои вторият триместър е „меденият месец“ от бременността, защото най-накрая неприятните симптоми от първите три месеца постепенно отшумяват и бъдещата супермама отново се чувства енергична. Вече ви разказахме за развитието на ембриона и превръщането му във фетус, и макар в края на 13-та седмица плодът да е с напълно развити основни системи, чудото продължава да се случва във вашето тяло все по-осезаемо.
БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

Тестът ви за бременност е положителен? Поздравления! Вече сте част от отбора на бъдещите супермами. В следващите 9 месеца ви очаква най-вълнуващото приключение в живота ви – да отгледате мъничък, нов живот от самото му зараждане в собственото ви тяло до момента, в който ще го доведете на света.
КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

Годината е 1988-а. По това време Матю Фароу е 5-годишно момченце от Северна Каролина, диагностицирано с вродена апластична анемия на Фанкони.
ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

Ползите от оглеждането на четириного другарче са много както за физическото, така и за менталното здраве.