Различни проучвания показват, че наследяваме повече черти от бащата, отколкото от майката. Въпреки че нашето ДНК е изградено от 50% от гените на майката и 50% от гените на бащата, истината е, че мъжките гени са склонни да бъдат по-доминантни от женските, поради което се проявяват по-често. Оказва се, че към 40% от активните гени на майката се прибавят цели 60% от активните гени на бащата. Но това не означава, че физически винаги приличаме повече на бащите си, защото наследените ни гени се проявяват в множество личностни черти и физически заложби, различни от външния вид.
Метаболизъм
Възможно е да наследим дори определени хранителни непоносимости от нашите родители, тъй като са идентифицирани определени гени, които са свързани с непоносимост към глутен или лактоза, алергия към фъстъци и други. Важно е обаче също така да се отбележи, че хранителните непоносимости могат да бъдат причинени от други фактори, като излагане на определени храни или вещества, и че не всяка такава непоносимост има генетична основа.
Атлетичност
Отговорът на тялото ни към тренировките също може да бъде повлиян от генетиката. Някои хора може да са по-атлетични по природа и да имат по-голяма способност да подобрят физическото си представяне, тъй като спортни черти като сила, бързина, издръжливост и гъвкавост могат да се предават генетично.
В допълнение, генетиката може да повлияе на фактори като съотношението между бързи и бавни мускулни влакна, размер и форма на сърцето, капацитет за усвояване на кислород и други фактори, които влияят на атлетичните способности. Следователно е възможно децата да наследят някои от тези спортни черти от родителите си.
Сън и почивка
Също така е възможно да наследим от родителите някои характеристики, свързани с броя на часовете, които са ни необходими за почивка. Доказано е, че някои гени участват в регулирането на съня и бодростта, което може да повлияе върху количеството сън, от което имаме нужда. Съществува генетична вариация, която влияе върху производството на мелатонин - хормонът, който помага за регулирането на съня и който може да повлияе на нуждите на човека от сън.
Заболявания
Някои заболявания могат да имат генетична предразположеност, което означава, че ако единият или двамата родители имат определени заболявания, съществува по-голям шанс техните деца също да ги развият. Важно е обаче да се отбележи, че генетичното предразположение не води задължително до развитие на самото заболяване, а само увеличава вероятността това да се случи.
И въпреки че е възможно да наследим ключови фактори, влияещи пряко върху нашето здраве и благосъстояние, по-важно е да водим здравословен начин на живот и да предприемаме превантивни мерки, за да намалим рисковете и да увеличим максимално потенциала на тялото си.
Научете повече за стволови клетки от пъпна връв.