Диастазата е проблем, който засяга много раждали жени. Взели сме много важни решения като съхранението на стволови клетки в тъканна банка и ни предстоят още много решения и предизвикателства, но не трябва да забравяме да мислим и за себе си – за собственото си здраве и външен вид.
Диастазата представлява появата на разстояние между двете половини на правия коремен мускул, което се случва, за да се побере там бебето, което носим. В някои случаи диастазата отшумява сама и мускулите се прибират до предишното си положение, но нерядко месеци след раждането все още изглеждаме „бременни“ и това се дължи на коремни мускули, които не са се прибрали, а са все още разделени изцяло или частично в резултат на бременността.
Възможно е сами да проверим дали имаме диастаза, която е повод за притеснение, само ако са минали повече от осем седмици след раждането и мускулите не са се възстановили от само себе си. Ако имаме само лека форма на това специфично състояние, е възможно да се върнем в предишната си форма сами с помощта на определени упражнения.
Какво е добре да правим при борбата с диастазата?
На първо място, важно е да се стараем да поддържаме тялото си в правилна позиция – да не се прегърбваме и изкривяваме. Неправилната стойка повлиява на коремните мускули, като ги разширява. За правилна се счита тази изправена позиция на тялото, при която глезенът, тазът, рамото и ухото ни са разположени в една линия. Тази стойка ни помага в опитите да възвърнем целостта на коремната си стена, която сме имали преди бременността.
С правилните упражнения можем да възвърнем предишния си външен вид и състояние, ако диастазата е в лека форма – тоест, двете части на правия ни коремен мускул са на разстояние не повече от един – два сантиметра една от друга. При по-тежки случаи е необходимо да се обърнем към компетентен специалист. Правилните упражнения за справяне с диастазата изключват натоварването на коремните мускули, защото те по-скоро биха влошили състоянието ни, вместо да го подобрят. Такива са коремните преси, планкът и т. н. Упражненията за справяне с диастаза са по-специфични и трябва да се изпълняват стриктно, за да имат положителен ефект.
Какво да избягваме при борбата с диастазата?
Нужно е да се избягва натоварването на коремните мускули по време на бременността, както и малко след това, когато правим опити да възстановим мускулите си. Обездвижването и заседяването също трябва да бъдат упорито избягвани, за да имат ефект опитите ни да приберем раздалечилите се мускули.
Научете повече и за замразяване на стволови клетки.