Прееклампсията е здравословен проблем, който се изразява във високо кръвно налягане, настъпило по време на бременността. С повишаване на кръвното налягане, кръвният поток към плацентата намалява, в резултат на което хранителните вещества и кислородът, пренасяни към бебето, също намаляват и забавят развитието на плода. В лека форма прееклампсията може да остане незабелязана, затова от тъканна банка “Биорегенерация” приканваме към регулярно измерване на артериалното кръвно налягане по време на бременността, както и стриктно посещаване на всички назначени прегледи и изследвания.
Какво предизвиква прееклампсия
Причината за развитието на прееклампсията все още не е напълно изяснена. Смята се обаче, че развитието на прееклампсия може да е свързано с плацентата, която осигурява изхранването на плода. В ранните етапи от бременността се образуват нови кръвоносни съдове в организма на майката, за да се изпраща достатъчно кръв към плацентата.
При жени с прееклампсия процесът по образуване на кръвоносни съдове не функционира правилно. Новообразуваните съдове при бъдещите майки с прееклампсия са по-тесни и не могат да отговорят напълно на хормоналните промени. Това води до намален приток на кръв от новообразуваните съдове към плацентата, в резултат на което се стига до усложнение на бременността.
Кои жени са изложени на риск от прееклампсия
Както вече споменахме, все още няма ясно установена корелация между бъдещата майка и прееклампсията. Жените, страдащи от прееклампсия, може да са били напълно здрави преди да забременеят. Въпреки това се вземат предвид някои фактори, които поставят бъдещите майки в рискова група.
Това могат да бъдат жени, които вече са се сблъсквали с прееклампсия по време на предишна бременност. Също така се счита, че рисковете от прееклампсия са по-високи по време на първата бременност на жени, при чиито майки също се е проявило подобно усложнение. Рискът от прееклампсия се увеличава и при втора и трета бременност от нов партньор в сравнение с втора или трета бременност от постоянен. Статистически погледнато прееклампсията се отчита като по-често срещана и при прекалено млади майки, както и при майки над 40 години.
Проблемите с теглото, както и наличието на заболявания като диабет, хронична хипертония, нарушения на кръвосъсирването, бъбречни заболявания също застрашават нивата на кръвно налягане при бъдещите майки. Смята се, че при бременности в период по-кратък от 2 или по-дълъг от 10 години също се увеличава вероятността от заболяване. Рискът от прееклампсия може да се увеличи при зачеване посредством ин витро процедури, както и по време на многоплодна бременност.