Много бременни жени се притесняват от килограмите си. Тази тема не е достатъчно обсъждана, поради факта, че в този неповторим период от живота ни – бременността – се изправяме и пред много други важни въпроси като съхранението на стволови клетки от пъпна връв в тъканна банка, подготовка на дома за посрещането на новия човек, нашата лична физическа и психическа подготовка за това събитие и т. н.
Нужно е обаче да се обърне внимание и на теглото на бременната жена и от какво всъщност се състои то. Много бременни недоумяват защо теглото им се покачва бързо, при положение че не са променили начина си на хранене – хранят се здравословно и в нормални количества, може би дори спортуват. Всъщност тези допълнителни килограми, с които се сдобиваме по време на бременността, далеч не са само излишни мазнини.
Какво включва допълнителното тегло по време на бременност?
Макар в началото на бременността бебенцето в утробата ни да е съвсем мъничко, към края ѝ самото то прибавя три – четири допълнителни килограма към нашето и без това вече покачило се тегло. Освен него обаче има и други органи и системи, които тежат временно и от чието тегло ще се отървем още при раждането. Сред тях е нашата матка.
Този уникален орган, матката, който се разтяга неимоверно, когато износваме плод, натежава доста по време на бременността – теглото му достига килограм – килограм и половина. Плацентата ни също тежи близо един килограм, а околоплодната течност, в която живее нашето бебче, преди да се роди, добавя още цял килограм към теглото ни. Интересен факт е, че количеството кръв, което циркулира в тялото ни, също се увеличава и прибавя още около килограм към нашето тегло. Наедрелите ни гърди не само изглеждат масивни по време на бременността, но и натежават значително – между половин килограм и килограм и половина варира допълнително тегло, което прибавят те.
Разбира се, натрупваме и мазнини по тялото си, докато сме бременни – при всяка жена в различно количество, но средно те представляват около три – четири килограма от общото допълнително тегло. Те обаче не са излишни и също имат своята функция. Този резерв ни е необходим, за да ни осигурява енергия след раждането на бебето в дейности като кърменето.
За бъдещите майки с нормално телосложение и без здравословни проблеми и състояния е обичайно да качат около десет – петнадесет килограма по време на цялата бременност, които често се свалят много бързо след раждането. Изразходването на голямо количество енергия в грижите около малкото човече след раждането му е сред факторите, които довеждат до бързо възвръщане на добрата физическа форма, но упражненията и здравословното хранене и след бременността никога не са излишни – могат само да помогнат.