Току-що разбрахте, че очаквате бебе и сте изненадани, защото според изчисленията вече е 5 или 6 седмица от бременността? Това е нормално, защото продължителността на бременността всъщност се изчислява от последния менструален цикъл на жената, а не от момента на зачеването, който трудно би могъл да се определи точно. От тъканна банка “Биорегенерация” ще ви разясним защо гестационната възраст не отговаря напълно на ембрионалната и как се изчисляват гестационните седмици на бременността?
Какво наричаме ембрионална възраст
Ембрионалната възраст е времето, изминало от датата на зачеването до датата на раждането и е с 2 седмици по-малко от гестационната възраст. Жените могат да преценят действителната дата на зачеването въз основа на обичайния им период на овулация, установен чрез домашни овулационни тестове и/ или чрез измервания на базалната телесна температура. Въпреки това, датата на зачеването е окончателно известна само при ин витро забременяване или други асистирани репродуктивни техники.
Гестационна възраст и гестационни седмици
Гестационната възраст обикновено се определя като броя седмици между първия ден от последния нормален менструален цикъл на майката и деня на раждането. По-точно, гестационната възраст е разликата от 14 дни преди датата на зачеването и деня на раждането. Определянето на гестационната възраст въз основа на последния менструален цикъл обаче може да е неточно, ако майката има нередовен цикъл. Затова гестационната възраст не е действителната ембрионална възраст на плода, но е универсалният стандарт сред акушер-гинеколозите и неонатолозите за описание на съзряването на плода. Гестационната възраст е също и преди всичко полезна за насрочване на прегледи и скринингови тестове в съответствие с графика за тестване.
Измерването на гестационната възраст включва използването на седмици, а не на месеци като мерна единица, тъй като те притежават своите особености. Поради факта, че не всички месеци имат еднакъв брой дни и седмици, се получава недоразумението, че бременността протича 40 седмици, но само 9 месеца. Това е и причината трети, пети, осми и девети месец да съдържат по 5, а не стандартните 4 гестационни седмици.
С изчисляването на гестационната възраст е възможно да се установи и очакваната дата на раждане. При жени с редовен 28-дневен менструален цикъл е прието да се добавят 266 дни към датата на зачеването или 280 дни от първия ден на последната менструация. Изчислената дата на раждане може да бъде само ориентир. Всяка бременност протича с индивидуална продължителност. Само около 4% от всички бременности действително завършват на изчислената дата. Дори при редовен цикъл преди зачеването и точното познаване на датата на последната менструация, по-голямата част от децата (88%) се раждат в рамките на 14 дни от изчислената дата с нормално отклонение от 10,8 - 12,7 дни.