Прерязването на пъпната връв е един от символите, отбелязващи края на бременността и началото на живота на бебето. Но какво представлява пъпната връв и какво богатство се крие в този на пръв поглед “биологичен отпадък”? От тъканна банка “Биорегенерация” ще ви разкажем за нейната роля по време на бременността и за ползите, които могат да бъдат извлечени от нея.
Какво представлява пъпната връв?
Важен орган по време на бременност, пъпната връв се появява между 4-та и 8-та гестационна седмица при сливането на двете мембрани, образуващи амниотичната кухина. Тя се състои от еластична, устойчива и богата на вода тъкан, наречена желе на Уортън, която предпазва другите основни съставки на пъпната връв: пъпната вена, както и двете пъпни артерии. Антитела и хормони от плацентата също се намират в пъпната връв.
Пъпната връв не само представлява връзка между бебето и майката по време на бременност, но отговаря на много специфични нужди. Свързана с плацентата, която има хранителна роля, пъпната връв играе функцията на комуникация между плацентата и майката. Тя осигурява на плода необходимия кислород, хранителни вещества и вода през пъпната вена и евакуира феталните отпадъци (въглероден диоксид, урея) през пъпната артерия. Тогава плацентата играе ролята на филтър, който възстановява тези отпадъци и след това ги изхвърля в кръвообращението на майката.
При раждането бебето диша за първи път самостоятелно. Цялата му дихателна система е модифицирана и кръвта вече не циркулира в същата посока, както преди. Следователно то вече няма никаква полза от пъпната връв, която трябва да бъде прерязана. Въпреки това през тези ценни минути можем да извлечем нови жизненоважни ползи, които да подсигурят качественото развитие на бебето извън утробата.
Какво прави стволовите клетки от пъпна връв толкова специални?
Пъпната връв е най-богатият и чист източник на стволови клетки. Тя съдържа два типа клетки: хемопоетични стволови клетки (HSC) и мезенхимни стволови клетки (MSC). Всеки тип може да се трансформира в различни клетки и тъкани, като бели и червени кръвни клетки, нервна и мускулна тъкан. Събирането на стволови клетки от пъпната връв е напълно неинвазивно и безболезнено в сравнение с аферезата на стволови клетки от костния мозък, която изисква хоспитализация. Тяхната колекция също така е напълно етична. Ако обмисляте да съхраните стволови клетки от пъпна връв в тъканна банка при раждането на вашето бебе, трябва да знаете, че процедурата е напълно безболезнена и безопасна както за вас, така и за новороденото.
Като богат източник на чисти и млади стволови клетки, пъпната връв предполага по-добър шанс за успешно лечение при евентуални здравословни проблеми в бъдеще чрез криогенното им замразяване за 25 или повече години. С подобряването на научните изследвания се откриват все повече и повече случаи, при които стволовите клетки от пъпна връв могат да помогнат при лечението на заболявания и състояния - включително много обещаващи опити за терапии на деца с аутизъм. Без извличане на стволови клетки пъпната връв просто ще бъде изхвърлена, така че процесът на вземане на проба по никакъв начин не пречи на самото раждане или бебчето. Благодарение на ДНК връзката с майката, стволовите клетки от пъпната връв на едно от децата имат 25% шанс да бъдат съвместими с лечението на брат или сестра.
Какво представлява пъпната връв?
Какво прави стволовите клетки от пъпна връв толкова специални?