През тези седмици от бременността предстоят много вълнуващи моменти. Това е уместен момент, ако вече не сме го направили, да започнем да се снимаме ежеседмично, за да проследим растежа на коремчето си и след време да се радваме на сладките спомени от вълшебния период на бременността, запечатани във фотографиите.
Въпреки че вероятно вече не усещаме неприятните симптоми от първия триместър на бременността, може да се появят нови, характерни за втория триместър. Те не са толкова отнемащи от енергията ни, колкото тези от първите три месеца, но все пак е възможно да ни причинят известен дискомфорт.
Седемнадесета гестационна седмица
През седемнадесетата гестационна седмица бебенцето ни е дълго около 13 сантиметра и тежи 140 грама. Въпреки че то все още не е толкова голямо, ние качваме немалко килограми – по около половин килограм на седмица.
Бързото наддаване на тегло се дължи на факта, че по време на бременността, и особено през втория триместър, тялото ни забавя обработката на храната, която приемаме. Това се случва, за да усвоим по-качествено хранителните вещества – природата наистина е помислила за всичко! От тази промяна обаче следва един от по-неприятните странични ефекти на бременността от този период – възможно е да се сблъскаме със запек и подуване на корема или други стомашни неразположения.
За да се чувстваме по-добре и за да не наддадем притеснително много килограми, добре е да наблегнем на здравословната храна и да избягваме прекалено калоричната, мазна или тестена храна, както и захарните изделия, да спортуваме умерено и да пием достатъчно количество вода. Това е важно не само за да контролираме теглото си, но и за да бъдем ние и бебето ни здрави.
Осемнадесета гестационна седмица
През осемнадесетата гестационна седмица бебето е дълго около 15 сантиметра и тежи близо 200 грама. През тази седмица е възможно за първи път да усетим мъничко ритниче в себе си. Бебето отдавна е започнало да се движи, но едва сега – около средата на втория триместър – е възможно да усетим неговите движения.
С бързото нарастване на бебето и на коремчето ни освен приятните вълнения може да усетим и някои неприятни усещания като болки в гърба и кръста и чести позиви за уриниране, причинени от това, че нарастващата матка притиска вътрешните ни органи.
Поради болките в гърба и кръста и честите посещения на тоалетната може да усетим и нарушения на съня. Трудно е да открием удобна за спане поза в ситуацията, в която се намираме.
Добрата новина е, че всички тези изживявания ще си струват, когато гушнем новороденото си бебче. След като приключат бременността, вълненията около раждането, взимането на стволови клетки от пъпна връв за съхранение в тъканна банка и най-накрая – изписването и прибирането вкъщи, за да започнем новия си живот като едно по-голямо семейство, ще забравим всички несгоди и ще си спомняме само хубавите мигове. Научете повече и за съхранение на стволови клетки.