СТВОЛОВИ КЛЕТКИ – 10 ПОПУЛЯРНИ МИТА - ЧАСТ 1

Големият потенциал на стволовите клетки е една от най-горещите теми в съвременната медицина и за никого не е изненада, че в публичното пространство често се тиражират новини за пробиви в лечението на различни заболявания, базирани на стволовоклетъчни терапии. И все пак, трябва ли сляпо да се доверяваме на всичко, което четем или чуваме? Ние от stvolovikletkli.com направихме кратко проучване и обобщихме за вас кои са десетте най-популярни заблуди за стволовите клетки:

Широко разпространени митове за стоволови клетки

Мит 1: Стволовоклетъчните терапии са ново и експериментално лечение

Всъщност истината е малко по-различна! Минали са повече от 60 години от първата трансплантация на костен мозък, която по своята същност е лечение със стволови клетки. Извършена е от д-р Едуард Донал Томас през 1956 г. в САЩ на пациент с остра левкемия. Резултатът от интервенцията е пълно излекуване на болния. С това се поставя началото на нова ера в лечението на онкологичните заболявания на кръвта.

През 1988 г. за първи път стволови клетки, извлечени от кръв от пъпна връв, са използвани за лечението на злокачествено кръвно заболяване. Матю Фароу, който по това време е на 5 години, е излекуван напълно вследствие на уникалната операция.

Мит 2: Всички стволови клетки са еднакви

Макар да са познати най-вече с общото название „стволови клетки“, трябва да знаем, че не става въпрос само за един вид клетки. Съществуват различни класификатори, които определят по какво те се различават едни от други. Най-важният от тях е на кой етап от развитието на организма са извлечени. Според него те се разделят на ембрионални стволови клетки и зрели или възрастни стволови клетки. Причината за това разделение е да се определи до каква степен са способни да се превръщат в специализирани клетки. Докато при ембрионалните стволови клетки тази възможност е практически неограничена, клетките в зрелия организъм са вече частично диференцирани.   

Мит 3: Стволовите клетки лекуват всичко  

Кой не би искал да разполагаме с чудодейно лекарство, което преборва всички коварни болести? На стволовите клетки често се приписват качествата на панацея, но, уви, действителността е доста различна. Вярно е, че медицината използва потенциала им, за да се справи с десетки заболявания, при това успешно. Статистиката сочи, че повече от милион души по света дължат живота си именно на тяхната сила. Въпреки това е много преувеличено и заблуждаващо да се твърди, че стволовите клетки са универсален лек.  

Мит 4: Клиничното изпитание е утвърдена лечебна практика

Колко пъти сте попадали на новинарско заглавие, че е направен революционен пробив в лечението на дадено заболяване? Ако сте се зачитали по-подробно в текста обаче, почти винаги се оказва, че учените са се натъкнали на нещо, което тепърва предстои да бъда проучвано. Затова е важно да знаем, че преди едно изследване да се превърне в утвърдена терапия, има дълъг процес на клинични изпитвания, които са строго контролирани и ре­гу­ли­ра­ни. Едва когато приключат всички фази на изпитания и бъде установена безспорна ефикасност и безопасност за пациентите, може да се пристъпи към въвеждане на лечението в стандартната клинична практика.

Мит 5: Утвърдената терапия гарантира 100% успешен изход от лечението

Колкото и да мечтаем да е така, утвърдената терапия не е равносилна на пълна гаранция за благоприятен изход от лечението. Подобни обещания са неприложими, когато става въпрос за медицина, тъй като трябва да се имат предвид спецификите на всеки отделен организъм и уникалните съпътстващи фактори.

Следва продължение: Част 2.

Широко разпространени митове за стоволови клетки

Share: