На пръв поглед през зимата изборът на свежи и полезни плодове и зеленчуци е силно ограничен, а и за никого не е тайна, че по нашите географски ширини през този сезон се набляга предимно на по-тежки, месни ястия. Те обаче не са особено подходящи за дамите, които очакват с нетърпение да гушнат новороденото си детенце. През деветте месеца, в които майчиният организъм се подготвя да даде нов живот, има специфични потребности от хранителни вещества, а това е още по-валидно в студеното време. По време на бременността съпротивителните сили намаляват, за да се гарантира, че плодът няма да бъде отхвърлен от тялото, като нещо чуждо, но това означава, че бъдещите супермами могат да се разболеят по-лесно от настинка или грип. Ние от stvolovikletki.com вече сме ви разказвали какви ползи за повишаването на имунитета носят движението и качественият сън, но подходящото меню също е неизменна част от арсенала за справяне с досадния запушен нос, кашлицата и температурата. В следващите редове ще ви дадем полезна информация на какви храни да наблегнете, за да подобрите имунитета си и да си осигурите необходимите хранителни вещества.
Зимен хранителен режим: изобилие от плодове и зеленчуци
Съществува теория, че, за да сме здрави през зимата, трябва да поканим дъгата в чинията си. И наистина, едва ли сред храните има по-разноцветни от плодовете и зеленчуците. Лекарите препоръчват те да са в изобилие в зимния хранителен режим на бременните, като се набляга на тъмнозелен, червен и оранжев цвят. Подсказваме ви, че на това описание отговарят морковите, портокалите, тиквата, сладките картофи, червените чушки, броколите, спанакът, зелената салата, както и зелените листенца на карфиола, които сме свикнали да изхвърляме, но е установено, че са най-богати на желязо и фибри сред зеленолистните зеленчуци. За да се предпазите от обичайните зимни настинки и грипове, можете да заложите и на джинджифил и чесън, които имат доказано противовъзпалително действие.
Хранителен режим за бременни през зимата: още полезни храни?
Храни, богати на белтъчини
Приемът на висококачествени белтъчини, които са източник на всички необходими аминокиселини, е изключително важен за растежа на плода. Храните, които ще ви помогнат да си набавите този ключов компонент за новосинтезираните тъкани, са: нетлъсто месо – пилешко, пуешко, телешко и заешко; богати на йод и Омега-3 риби – сьомга, риба тон, морска пъстърва, скумрия и шаран; яйца и нискомаслено мляко и млечни продукти с намалено съдържание на мазнини.
Ядки
Безспорно, консумираните в умерени количества сурови ядки са полезни за организма. Оказва се обаче, че сред тях има безценен съюзник в борбата със зимните болести. Бадемите държат първенството, ако искате да се предпазите от настинка и грип. Учените са установили, че в люспата им има естествени химични вещества, които помагат на белите кръвни телца да откриват вирусите, както и пречат на вируса да се разпространи. С редовната консумация на шепа сурови бадеми може да се предпазите или да се възстановите по-бързо, ако вече сте болни. Освен това те са богати на магнезий, мед и рибофлавин, който подпомага процеса на освобождаване на енергия, както и на калций, фосфор и фенилаланин - химикал, който подпомага здравословното развитие на функциите на мозъка на зародиша.
Цинк
Според скорошно изследване хората, които вземат цинкови таблетки веднага след появата на симптоми на настинка, се възстановяват по-бързо от тези, които не го правят. Вероятната причина е, че тялото се нуждае от цинк за производството, възстановяването и функционирането на ДНК - основният градивен елемент на клетките. Затова получаването на адекватно количество цинк е особено важно по време на бременност. Можете да си го набавите чрез много храни, включително споменатите вече млечни продукти, някои миди, боб, ядки, хляб и зърнени храни.
Течностите са важна част от хранителния режим на бременните
Не забравяйте да пиете много течности, за да бъде тялото ви винаги хидратирано, тъй като студът навън допълнително изсушава кожата и води до нежелани раздразнения. Препоръчваме ви да наблегнете на фрешове от плодове, топла вода с лимон, айрян, млечни шейкове, топли супи и вода, разбира се.
И още нещо много важно – в случай че обмисляте да приемате хранителни добавки, ви съветваме задължително да се консултирате с вашия лекар и да обсъдите какво би било подходящо за вас. Причината е, че много от комбинираните витамини, които се предлагат в търговската мрежа, не са предназначени за бременни и могат да се окажат вредни за бебето.
Още полезна информация за предстоящото майчинство можете да намерите на сайта на stvolovikletki.com, a ако имате въпроси, свързани със съхранението на стволови клетки при раждане, екипът на най-голямата българска тъканна банка – Биорегенерация с удоволствие ще ви отговори.
Зимен хранителен режим: изобилие от плодове и зеленчуци
Хранителен режим за бременни през зимата: още полезни храни
Течностите са важна част от хранителния режим на бременните