КАФЕ ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕННОСТ - БЕЗОПАСНО ЛИ Е?

КАФЕ ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕННОСТ - БЕЗОПАСНО ЛИ Е?

Мисълта, че си бременна е колкото вълнуваща, толкова и стряскаща. В главата на всяка жена, осъзнала че в нея расте мъничко човече, започват да звънят хиляди аларми и да изскачат поне още толкова въпросителни. Като започнем от: „Готова ли съм да стана майка?“ и стигнем до „Дали ако хапна това или изпия онова, няма да навредя на бебето?“. Но трябва ли да се лишаваме от всичко, с което сме свикнали във всекидневието си, и наистина ли е толкова вредно за детето?

Навярно повечето от вас имат навика да посягат към домашната кафемашина за ободрителна доза горещо кафе още сънени. А и как иначе, предвид напрегнатия работен график и хилядите ангажименти, в които се налага да влагаме енергията си през деня. Но можем ли да запазим с чиста съвест тази привичка и през онези специални месеци, в които тялото ни се подготвя да даде нов живот?

Кафе и бременност: какво трябва да знаем?

През годините се появяват какви ли не научни изследвания, резултатите от които твърдят, че ароматната напитка е вредна за здравето или пък точно обратното - че в умерени дози кофеинът е полезен за човешкия организъм. Причината за това са ефектите, които този естествен стимулант предизвиква. Освен че прогонва надалече дрямката, не трябва да забравяме, че той повишава кръвното налягане и сърдечната честота, както и влияе на количеството на урината заради диуретичните му свойства. Черният дроб също може да негодува заради претоварване, защото вече е зает да се справя с повишените хормонални нужди вследствие на бременността. Разбира се, всеки реагира различно, но е установено, че при бременните чувствителността към кофеин се увеличава. По какво ще познаете? Най-често срещаните признаци, че кафето не ви понася добре са нервност, стомашни неразположения или нарушения на съня. Не е за пренебрегване и фактът, че кофеинът лесно преминава през плацентата и достига до плода, а това може да окаже вредно въздействие върху развиващия се организъм, тъй като кръвният поток се редуцира. 

И все пак, изброеното по-горе не е причина да се откажете напълно от удоволствието на чаша от любимата си напитка, дори когато ви предстои да станете майка. Ключът, както винаги, се крие в умерената консумация. Установено е, че при среднодневен прием на до 200 милиграма кофеин, няма опасност за здравето на бебето. За да не надвишите препоръчителната доза обаче, е важно е да знаете, че този алкалоид не е характерен само за ароматното кафе. Различно количество от него се съдържа и в някои видове чай, какаото, колата, енергийните напитки и шоколада. В тази връзка може би не е лошо да обръщате малко повече внимание на етикетите и да се поинтересувате от данните за съдържанието. Така ще сте наясно какво количество кофеин има в съответната порция.

С какво да заменим кафето при бременност?

Тялото има много начини да ни покаже какво е полезно или вредно за него, трябва само да знаем как да го слушаме. Ако по време на бременността се появят симптоми като сърцебиене, тревожност, високо кръвно налягане, висока кръвна захар, прекомерно изпотяване и треперене, може би е време да обмислите с какво да замените вълшебната отвара за събуждане. Здравословна алтернатива може да бъде чаша вода с лимонов сок. Ако пък не искате да се откажете напълно от познатия горчив вкус и завладяващ аромат, решението е да преминете на безкофеиново кафе, в което се съдържат изключително малки количества кофеин. Друг сполучлив заместител може да откриете и в лицето на кафето от цикория.  

Следете още полезни новини на сайта на stvolovikletki.com, а за всякакви въпроси, свързани с ползите от съхранението на стволов клетки при раждане, не се притеснявайте да се свържете с екипа на най-голямата българска тъканна банка - Биорегенерация.


Кафе и бременност: какво трябва да знаем?
С какво да заменим кафето при бременност?

Share: